Първият шампион от тенис турнира в София Роберто Баутиста Агут се класира драматично за осминафиалите на състезанието в „Арена София“. Испанецът, който триумфира през 2016 година, се наложи над Миомир Кецманович от Сърбия със 7:6(9), 6:7(2), 7:6(5) след 3 часа и 16 минути игра, което е близо до рекорда на турнира.

В първата част нямаше пробиви и се стигна до тайбрек. В него 24-годишният сърбин пропиля три сетбола, последният при 8:7 точки. После испанецът пропусна да затвори частта, но при втория шанс успя – 11:9 за час и 15 минути игра. Веднага след това Кецманович повика физиотерапевт на корта, заради проблеми в крака.

В следващия сет Баутиста Агут проби в седмия гейм и при 5:4 сервираше за спечелване на срещата. Но 35-годишният тенисист подаваше слабо и позволи на съперника да върне пробива. Пак се стигна до тайбрек, в който Кецманович поведе с 6:0 и лесно изравни частите.

В заключителната шампионът от София през 2016 година поведе с брейк и затвърди за 3:0. После обаче 56-ият н света сърбин върна пробива в петия гейм, което ядоса испанеца, който удари с ракетата си своя сак. Баутиста Агут обаче отново се концентрира и пак направи брейк, след който сервираше за място на осминафиналите. Но по сценария от предишния сет отново допусна рибрейк за 5:4. И пак 13-и дълъг гейм трябваше да определи победителя.

Размяната на половините дойде при 3:3 точки. Баутиста Агут стигна до мачболи при 6:4 и реализира втория с хубав начален удар.

Испанецът ще играе в следващия кръг с Фабиан Марожан, който спечели в изцяло унгарски двубой срещу Зомбор Пирош с 6:3, 6:1.