Стив Банън беше главен стратег на Тръмп, но той го уволни от Белия дом

Стив Банън - човекът, чиято стратегия вкара Доналд Тръмп в Белия дом и преобърна не само вътрешната политика на САЩ, но и международната ситуация, планира следващата си "революция". Новата му цел - Европа.

Банън разкри, че планира създаването на фондация с името "Движението", която да подкрепя крайнодесни и антисистемни групи по време на изборите за Европейски парламент през 2019 г.

В интервю за The Daily Beast той изяви желанието си да помогне на европейските партии от крайнодесния край на политическия спектър да се обединят в едно цяло, като по този начин придобият по-голяма власт в ЕС, а също и на национално ниво в различните държави.

Банън изяви готовност да започне да набира персонал за проекта си, който по думите му ще е в противовес на фондация "Отворено общество" на Джордж Сорос, която финансира различни либерални каузи от 1984-та насам.

Проблемът е, че вмъкването на бившия стратег на Тръмп в европейската политика и плановете му за крайнодясно обединение и разбиване на статуквото вероятно няма да са толкова лесно осъществими, колкото смята той.

Неправителствената организация "Движението", която Банън планира да създаде, ще е основен източник на предизборни проучвания, съвети за посланията към електората, събиране на информация и подготвяне на изследвания.

Тази информация ще се предоставя на различни крайнодесни партии из Европа, някои от които не разполагат с големи бюджети или разработени политически структури.

През последната година Банън е разговарял с представители на десни и крайнодесни групи из Стария континент - от Найджъл Фараж във Великобритания през Националния фронт на Марин льо Пен във Франция, та до Виктор Орбан и популистите в Полша.

Бившият стратег на Тръмп си представя една крайнодясна "супергрупа" в Европейския парламент (ЕП). По думите му тя може да привлече около една трета от всички депутати, които ще намерят място в ЕП след изборите през май 2019 г.

Това ще е един обединен популистки блок, чиито размери ще му позволят сериозно да затрудни парламентарните процедури, а може би ще осигури на Банън огромно влияние над популисткото движение, пише The Daily Beast.

Очаква се централата на "Движението" да бъде разположена в белгийската столица Брюксел, където да започне наемането на служители през следващите месеци. Преди европейските избори през 2019-а се очаква "Движението" да разчита на по-малко от 10 постоянни служители - социолог, специалист по комуникациите и офис мениджър са сред позициите.

Ако след изборите проектът се е доказал като успешен, планът е броят на работещите във фондацията да се увеличи до около 25 души след 2019-а.

Банън планира да прекарва половината от времето си в Европа - по-скоро "на терен", отколкото затворен в офиса в Брюксел. Това обаче ще стане, след като преминат изборите за Камарата на представителите и част от сенатските места в САЩ през ноември.

След успеха на референдума за „Брекзит" и изборния успех на Матео Салвини в Италия Банън вижда възможност да помогне на националистическите партии на Стария континент с добре финансирана и централизирана структура, за да бъде преборен основният проблем на тези формации: липсата на експерти и пари.

"Движението" планира да подготвя детайлни предложения за различни политики, които да бъдат използвани от партии със сходни виждания; да започне социологически проучвания на територията на цяла Европа; да споделя експертиза в областта на дисциплината при отправянето на послания, прицелването в определени избиратели на база събрана информация и пр.

В зависимост от законовите разпоредби в различните държави фондацията може на места да участва директно в кампаниите, а на други места да подпомага популистки групи индиректно.

Банън споделя, че идеята му дошла след среща с Марин льо Пен, при която тя поискала от него само да каже "Не сте сами" на нейните привърженици. Той е бил шокиран да разбере, че националистическите движения в Европа не споделят идеите и събраната информация с подобни на тях организации в съседни страни.

С "Движението" иска да промени това.

Срещу статуквото

Банън вижда действията на германския канцлер Ангела Меркел като перфектното средство за засилване на националистическата динамика в Европа. Той припомня коментарите на американския президент за това, че Германия е заложник на Русия заради сделката за газопровода "Северен поток 2".

"Това е лъжата на Ангела Меркел. Тя е абсолютен лицемер", коментира Банън, като добавя, че германският канцлер е "продал контрол на Русия" за по-ниски цени в енергийния сектор.

За него Меркел и френският президент Еманюел Макрон са "уязвимите" лица на статуквото в Европа, които неуспешно се опитват да засилят интеграцията в ЕС. Банън е на мнение, че през следващите години ще последва отдръпване от развиваните десетилетия наред политики в полза на европейската интеграция.

"Ще имате индивидуални национални държави с тяхна собствена идентичност, техни собствени граници", коментира Банън.

Банън не крие амбициите си - той иска победа и иска да доведе до промяна.

Споделя, че иска да направи същото, което и Сорос - да доминира в парламентарните процедури през последните десетилетия. "Сорос е брилянтен. Той е зъл, но е брилянтен", коментира бившият съветник на Тръмп.

Банън иска същата роля, но в крайния десен спектър. И не се страхува да го окарикатуряват по същия начин, по който нападат Сорос. Важното е проектът му да заработи.

Не толкова бързо

Налице обаче са сериозни пречки, които могат да попречат за реализирането на неговите идеи. Изборите в Европа не са на принципа "победителят взема всичко" като в САЩ, а националистическите и популистките партии са разпръснати из четири политически групи в европейския парламент, посочва Леонид Бершидски за Bloomberg.

Партията "Фидес" на Виктор Орбан - един от героите на Банън, който той сравнява с Тръмп - е член на Европейската народна партия, в която е и Християндемократическият съюз на Меркел. Самият Орбан се счита за християндемократ, а не за популист, който макар да има сблъсъци с ЕС за миграцията, вижда други ползи от съюза.

Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" (ППС) е част от Европейските консерватори и едва ли ще се присъедини към какъвто и да е евроскептичен алианс най-малкото заради зависимостта на страната от европейските субсидии, които спомагат за поддържане на икономическия растеж.

В Германия също не посрещат топло идеята за намеса на Банън в предстоящите избори за Европейски парламент и там може да се очаква обща негативна реакция спрямо такъв опит. Общото впечатление, което остава, е, че влиянието на Банън е "заплаха" за изборите и е необходима "борба", за да не се допусне външно влияние върху вота.

Така независимо дали самият Банън иска да доведе до промяна в Европа, или просто изпълнява целите на администрацията на Тръмп чрез стратегията "разделяй и владей" на Стария континент, Банън може да осъзнае, че "победата", към която така усилено се стреми, може да не е толкова лесна за постигане.