Улчина банда уби 41 жени в женски затвор в Хондурас. Много от тях са били изгорени, застреляни или намушкани до смърт.
Президентът Ксиомара Кастро каза, че бунтът във вторник в затвора в град Тамара, на около 45 км северозападно от столицата на Хондурас, е бил „планиран от мара (улични банди) със знанието и мълчаливото съгласие на органите за сигурност“.Той обеща да предприеме „драстични мерки“, но не обясни как затворници, идентифицирани като членове на бандата Barrio 18, са успели да внесат оръжия и мачете в затвора или да се настанят свободно в съседен килиен блок и да избият всички затворници там.
Видеоклипове, представени от правителството от вътрешността на затвора, показват няколко пистолета и купчина мачете и други оръжия с остриета, открити след бунта.
A riot Tuesday at a women prison in Honduras left at least 41 inmates dead, the Public Ministry's Forensic Medicine Directorate confirmed. pic.twitter.com/0oZWX5jbpi
— China Xinhua News (@XHNews) June 21, 2023
Сандра Родригес Варгас, помощник-комисар за затворническата система на Хондурас, съобщи, че нападателите са „отстранили“ пазачите в съоръжението, без никой от тях да пострада, около 8 часа сутринта във вторник и след това са отворили портите на съседен килиен блок и са започнали да избиват жените там.
Те палят и пожар, който остави стените на килиите почернели, а леглата превърнати в усукани купчини метал.
Двадесет и шест от жертвите са изгорени до смърт,
а останалите са простреляни или намушкани, каза Юри Мора, говорител на националната полицейска агенция за разследване на Хондурас. Най-малко седем затворнички са настанение за лечение в болница в Тегусигалпа.
Бунтът изглежда е най-смъртоносният в център за задържане на жени в Централна Америка от 2017 г., когато момичета в приют за проблемни младежи в Гватемала подпалиха матраци в знак на протест срещу изнасилванията и другото малтретиране в пренаселената институция.
Преди трагедията във вторник са били отправяни много предупреждения, каза Йохана Паола Сориано Еуседа, която чакаше пред моргата в Тегусигалпа за новини за майка си Марибел Юседа и сестра си Карла Сориано.
И двете са били подъсдими за трафик на наркотици, но са били държани в същата зона с вече осъдени затворнички.
Сориано Еуседа каза, че роднините ѝ са споделили, че затворничките "са извън контрол, че се карат с тях през цялото време".
"Това беше последният път, когато говорихме”, добавя тя.
Длъжностни лица описаха убийствата като „терористичен акт“, но също така признаха, че банди по същество са управлявали някои части на затвора.
Джулиса Вилануева, ръководител на затворническата система, предположи, че бунтът е започнал поради неотдавнашните опити на властите да пресекат незаконната дейност между стените на затвора и нарече насилието във вторник реакция на действията, които „предприемаме срещу организираната престъпност“.
„Няма да отстъпим“, каза Вилануева в телевизионно обръщение след бунта.
Бандите упражняват широк контрол в затворите в страната,
където затворниците често определят свои собствени правила и продават забранени стоки. Освен това очевидно са успели да внесат контрабандно оръжия и други оръжия, повтарящ се проблем в затворите в Хондурас.
„Проблемът е да попречим на хората да внасят контрабандно наркотици, гранати и огнестрелни оръжия“, каза експертът по правата на човека от Хондурас Хоакин Мехия. „Днешните събития показват, че те не са успели да направят това.“
Междувременно продължаваше мрачната задача да се идентифицират телата, някои от които са ужасно обгорени.
Бунтът във вторник може да увеличи натиска върху Хондурас да подражава на драстичната нулева толерантност и затворите без привилегии, създадени в съседен Ел Салвадор от президента Найиб Букеле. Въпреки че репресиите на Ел Салвадор срещу бандите доведоха до нарушения на правата, те също така се оказаха изключително популярни в страна, отдавна тероризирана от улични банди.