От понеделник САЩ и Мексико възобновяват действието на спорната програма за мигрантите, която действаше по време на управлението на Доналд Тръмп. Според стартиралата през 2018 г. програма мигрантите от Централна Америка първоначално трябваше да бъдат върнати в Мексико, от чиято територия да кандидатстват за предоставяне на убежище в САЩ. В рамките на програмата Remain in Mexico от американската граница бяха върнати около 70 000 души, припомня БГНЕС.
Президентът Джо Байдън обеща по време на предизборната си кампания по-хуманно отношение към мигрантите и заяви намерението си да прекрати действието на тази програма. Федералният съд обаче уважи исковете от щатите Тексас и Мисури и постанови нейното възобновяване.
Администрацията на Байдън не успя да обжалва решението във Върховния съд на САЩ, в резултат на което на 2 декември правителството на Мексико реши ''по хуманитарни причини'' да възстанови действието на спорната програма, считано от 6 декември.
Правозащитните организации обвиниха Байдън, че се крие зад решението на съда, вместо да потърси начин да избегне възобновяването на програмата.
Според правозащитниците, екстрадираните в Мексико мигранти най-често са принудени да чакат по 15 месеца решение на молбите за убежище в изключително тежки условия. ''Връщането към тази нехуманна политика ще влоши условията и ще засили несигурното отношение на хората, които кандидатстват за убежище в САЩ на границата с Мексико'', констатираха активистите.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.