В речта си в църквата на Мартин Лутър Кинг-младши президентът Джо Байдън заяви, че мечтата на лидера за граждански права в САЩ за расово равенство и справедливост все още не се е сбъднала и поднови призива му да хората да се борят за душата на Америка.

Байдън говори в църквата,

която Кинг, е наричал свой дом. Мартин Лутър Кинг тази неделя щеше да навърши 94 години.

"Говорил съм пред парламент, крале, кралици, световни лидери", каза Байдън в баптистката църква "Ебенезер" в Атланта, Джорджия. "Правя това от дълго време. Но това е смущаващо".

Президентът на САЩ, който гостува по повод празника на прословутия чернокож лидер, който се пада в понеделник припомни най-известната реч на иконата на борбата за граждански права и срещу расовата дискриминация, убит в Мемфис през 1968 г.: тази, в която повтаря рефрена "Имам една мечта", "Имам една мечта".

Това е "мечта, в която всички заслужаваме свобода и справедливост, и все още е задача на нашето време да превърнем тази мечта в реалност, защото тя все още не е осъществена", каза Байдън.

Байдън каза,

че е поставил бюст на Кинг в офиса си.

"Битката за душата на тази нация е вечна. Тя е постоянна борба. Тя е постоянна борба между надеждата и страха, добротата и жестокостта, справедливостта и несправедливостта", добави той.

"Душата на Америка е въплътена в свещената теза, че всички сме създадени равни и по образ и подобие на Бога. Това беше свещеното твърдение, за което д-р Кинг отдаде живота си", заяви американският президент.

Байдън беше поканен в Атланта от Рафаел Уорнък, днес главен пастор на църквата, но и сенатор от Демократическата партия, който победи кандидат, подкрепен от бившия президент Доналд Тръмп на междинните избори.

Посрещайки госта си след госпел песен, Уорнък се пошегува, че за набожния католически президент баптистката служба вероятно ще изглежда "малко буйна".

Службата завърши с хорово изпълнение на "We Shall Overcome" (Ще победим) - химн на движението за граждански права, за който се смята, че е базиран на евангелска песен.