Очаква се президентът на САЩ Джо Байдън да окаже натиск върху големите корпорации и богатите физически лица, като ги призове да плащат по-високи данъци в речта си "За състоянието на съюза".
81-годишният Байдън ще изложи икономическия си план в годишната реч, като се опитва да отговори на опасенията на избирателите и същевременно да опише своите постижения, благодарение на които най-голямата икономика в света избегна прогнозите за рецесия през миналата година.
Освен че ще се прицели в съперника си Доналд Тръмп, Байдън се очаква да изтъкне "най-голямото завръщане" на икономиката под негово ръководство, докато се бори за преизбиране в условията на притеснения, свързани с възрастта му и войните в Газа и Украйна.
Икономическите предложения на Байдън доразвиват програмата, която демократът води от президентската надпревара през 2020 г. насам. Но за да може Байдън да ги приложи изцяло, демократите ще трябва да спечелят силно мнозинство и в двете камари на Конгреса през ноември - ситуация, която засега изглежда малко вероятна.
Предложенията, за които Байдън настоява, включват по-висока ставка на корпоративния данък от 28% и минимален корпоративен данък от 21%, според Белия дом. Те са част от по-широк план за намаляване на федералния дефицит с трилиони долари и трябва да бъдат придружени от намаляване на данъците за гражданите с по-ниски доходи.
"Президентът Байдън ще подчертае, че намаляването на разходите за работещите семейства е негов основен икономически приоритет", заяви главният икономически съветник на Байдън Лаел Брейнард, която оглавява Националния икономически съвет.
Байдън също така се стреми да наложи 25-процентен минимален данък на милиардерите, като същевременно се прицелва в предложенията на републиканците да направят данъчните намаления за бизнеса - при управлението на републиканския кандидат Тръмп - постоянни.
"Републиканците в Конгреса искат да намалят още повече данъците за богатите и големите корпорации, като същевременно увеличат дълга с повече от 3 трилиона долара", допълва Брейнард в анонс на изказването на Байдън.
Освен за корпорациите, президентът ще подчертае усилията си за намаляване на несправедливите цени и таксите за боклук, които потребителите трябва да плащат, в призив към милионите американци, които се настройват - като много от тях все още усещат тежестта на задържащата се инфлация. Особено явление, което той се стреми да ограничи, е "свиването на цените", при което компаниите намаляват размера на продуктите, за да прикрият повишаването на цените.
Тази седмица практиката предизвика гнева дори на популярния детски герой от улица "Сезам" Куки Монстър, който се оплака от нея в широко разпространен пост в социалните мрежи.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще използва речта си "За състоянието на съюза" , за да атакува съперника си на изборите Доналд Тръмп, че замисля "отмъщение и възмездие", като същевременно предложи на скептичните избиратели собствената си визия за завръщане на Америка. В една от най-важните речи в дългата си политическа кариера 81-годишният демократ ще се опита да намали опасенията за възрастта си, като се представи като единствената алтернатива на антидемократичния Тръмп на изборите през ноември.
Но като знак за многобройните предизвикателства, пред които е изправен Байдън, малко преди речта протестиращи срещу подкрепата му за войната на Израел срещу Хамас блокираха възможния маршрут на кортежа му към Капитолия.
Байдън не споменава името на Тръмп в откъсите на речта си, публикувани от Белия дом, но ясно се заяжда със 77-годишния републиканец, който отказва да приеме поражението си на изборите през 2020 г. и сега води Байдън в проучванията.
"Животът ми ме научи да прегръщам свободата и демокрацията", трябваше да каже Байдън в речта в праймтайма, която започва в 21:00 ч. (02:00 ч. по Гринуич), "Сега някои други хора на моята възраст, виждат друга история: американска история на обида, отмъщение и възмездие. Това не съм аз".
Байдън рутинно обрисува Тръмп - който два пъти беше подложен на импийчмънт и срещу когото са повдигнати множество обвинения, включително за нападението над Капитолия през януари 2021 г. - като заплаха за оцеляването на американската демокрация.