Президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон за разсекретяването на информацията за произхода на коронавируса, който предизвика пандемията COVID-19.

Това е последната стъпка преди влизането в сила на закона, който изисква от директора на националното разузнаване Аврил Хейнс да разсекрети данните.

По-рано през март Конгресът на САЩ одобри законопроекта с голямо мнозинство, съобщава Белият дом, цитиран от "Свободна Европа".

Байдън каза в изявление, че споделя целта на Конгреса възможно най-много информация за произхода на COVID-19 да бъде публикувана.

“При прилагането на това законодателство моята администрация ще разсекрети и ще сподели колкото е възможно повече от тази информация”, каза Байдън в изявление в понеделник.

Той добави, че няма да бъде публикувана тази информация, която “би навредила на националната сигурност”.

“Трябва да стигнем до дъното на произхода на COVID-19, за да гарантираме, че можем по-успешно да предотвратим бъдещи пандемии”, каза още Байдън.

Досега разузнавателните органи на САЩ не успяха да излязат с единно заключение по въпроса за произхода на COVID-19.

Хипотезите са сведени до две - вирусът или е преминал от заразено животно в човека, или е тръгнал от китайска лаборатория в Ухан.

През февруари Министерството на енергетиката на САЩ излезе със становище, че инцидент в лаборатория в Китай най-вероятно е причинил пандемията от COVID-19.

Заключението е направено “на база на нови разузнавателни данни”.

В публикация на Ню Йорк таймс обаче служители, запознати с доклада, са цитирани да казват, че Министерството на енергетиката е направило преценката си с “ниска увереност”.

Дебатите за произхода на пандемията от коронавирус е силно политизиран във Вашингтон, откакто бяха докладвани първите случаи на заразени хора в китайския град Ухан в края на 2019 г.

Това се случва на фона на призиви както от демократи, така и от републиканци да се даде по-силен отпор на Китай във влошаващите се отношения между двете държави.

Пандемията от COVID-19 доведе до смъртта на близо 7 милиона души по света от края на 2019 г. досега по данни на Световната здравна организация (СЗО) през март.