Президентът Джо Байдън държа днес първата си реч пред двете камари на Конгреса, по случай изтичането на сто дни от началото на управлението му. Речта традиционно трябваше да бъда произнесена по-рано, но бе отложена да днес от Белия дом. В доста по-камерна обстановка от обикновената за годишно обръщение към нацията, президентът взе отношение към повечето най-належащи проблеми на страната. Изказването бе в изцяло оптимистичен тон и изпълнено с призиви за единство пред общите трудности. Заради ограниченията, свързани с коронавирусната пандемия, само 200 души, вместо над 1600 в нормални години, присъстваха в конгресната зала. Джон Робърт беше единственият присъстващ съдия от Върховния съд. Външният министър Антъни Блинкън и шефът на Пентагона Лойд Остин също бяха в залата, но останалите членове на кабинета гледаха речта по телевизията, отбелязва Франс прес. За първи път в историята, две жени заеха места зад президента, в обхвата на телевизионните камери: Нанси Пелоси, председателка на Камарата на представителите и Камала Харис, станала през януари първата жена, избрана за вицепрезидент и първата цветнокожа жена на този пост.

Възстановяване

"Сега - след само 100 дни - мога да се отчета пред страната: Америка отново тръгва напред, превръщайки опасността в перспектива, кризата - във възможност, а поражението - в сила", каза Байдън. Той изтъкна, че правителството му работи за връщане на доверието в демокрацията и показва, че може да постига резултати, като подчерта успехите на ваксинационната кампания и призова всеки гражданин над 16 години за се ваксинира, защото това вече е възможно.

Инвестиционен план

В речта си президентът демократ представи план за инвестиции за 2,3 трилиона долара, целящ създаването на милиони работни места за американците и осигуряване на икономически ръст за трилиони долари за много години напред. "И това потвърждава каквото винаги съм казвал: Уолстрийт не е изграждал нашата страна. Средната класа построи нашата страна, а профсъюзите изградиха средната класа", посочи Байдън. Той даде да се разбере, че визията му е да върви по пътя на реформи, които да доведат до оставане  на производствата в САЩ, за да осигуряват работни места там, а не в Китай.

"Знам, че някои от вас се питат дали тези работни места са за вас. Вие се чувствате изоставени и забравени в една икономика, която бързо се променя", заяви президентът и увери, че почти 90 процента от работните места в инфраструктурата, предвидени в неговия план, представен миналия месец, "не изискват университетски дипломи". Президентът открито призова гражданите на САЩ да купуват американските стоки, за да стимулират икономиката. Той подчерта, че това ще стимулира американския бизнес, който пък ще създава нови работни места.

Държавният глава разкри и визия за развитието на здравеопазването, като даде идея за създаване на агенция за авангардни медицински проучвания, аналогична на DAPRA в областта на отбраната, откъдето са произлезли и много технологии, които употребяваме масово днес.

Афганистан и тероризма

Байдън говори и по външнополитическите теми на САЩ. Той отново подчерта, че войната в Афганистан се е проточила твърде дълго и сега там има на служба хора, които са били съвсем малки деца, когато тя е започнала. По думите ме никога не е правен разчет тази война да се превърне в проблем на няколко поколения. Байдън смята, че задачата да се минимизира терористичната опасност за САЩ, идваща от територията на Афганистан, е вече изпълнена. Това обаче няма да спре борбата с другите форми на тероризма, една от най-важните от които е терорът на белия супремасизъм.

Русия

Президентът на САЩ посочи, че не се стреми към ескалация на напрежението с Русия, но предупреди, че Москва трябва да носи отговорност за своите действия. "Ясно заявих на президента Путин, че макар да не се стремим към ескалация, техните действия ще имат последици", каза Байдън в речта си пред двете камари на Конгреса. Той изтъкна, че "директно и съразмерно" е отговорил на намесата на Русия в изборите в САЩ и на кибератаките срещу американското правителство и компании. Президентът на САЩ същевременно увери, че Москва и Вашингтон могат да си сътрудничат, когато това отговаря на взаимните им интереси.

Китай

Байдън обърна повече внимание на Китай отколкото на всеки друг външнополитически въпрос в речта си. Съединените щати не търсят конфликт с Китай, но са готови да защитават американските интереси във всички области, заяви  той. "В разговорите си с /китайския/ президент Си /Цзинпин/ му казах, че ние приветстваме конкуренцията и не търсим конфликт, но му дадох да разбере, че ще защитаваме американските интереси по всички направления", каза президентът. Той изтъкна, че САЩ ще се борят срещу нечестните търговски практики, които се отразяват негативно на американските работници и на промишлеността, срещу кражбата на американски технологии и интелектуална собственост. Байдън подчерта, че страната притежава най-могъщата бойна сила в човешката история. "Ние ще поддържаме силно военно присъствие в Индийския и Тихия океан, както правим това заедно с НАТО в Европа, но не за започване на конфликт, а за неговото предотвратяване", добави президентът. Той увери също, че САЩ никога няма да се откажат да защитават човешките права.

Единството

Президентът завърши с призив за обединение на нацията по важните теми. В хода на речта той неколкократно даде да се разбере, че смята редица проблеми на за проблеми на демократите или на републиканците, а за предизвикателства пред цялата нация, които изискват преминаване отвъд тяснопартийните съображения. Байдън за пореден път изрази убедеността си, че след необходимите реформи американците ще продължат успешния си път. Той, както и преди е правил в свои изказвания, призова инакомислещите да участват в дискусията по неговите предложения, особено ако смятат, че имат по-добри.

Президентът обаче повтори позицията си от други изявления, че "бездействието не е опция" и подчерта, че не смята, че има проблем, с който САЩ не могат да се справят. "Нищо не е извън нашите възможности!" - категоричен бе той към края на речта си. По време на цялата си реч Байдън често бе прекъсван от мощни ръкопляскания и скандирания.