Как да се контрират ядрените амбиции на Пхенян след години безплодни опити в тази насока? Джо Байдън ще приеме днес своя южнокорейски колега Мун Дже-ин, за да обсъди с него тази деликатна тема, по която бе много дискретен досега. Нито обсебеност от бъдещо "голямо споразумение", нито "стратегическо изчакване" - американският президент е отхвърлил подходите на двамата си преки предшественици Доналд Тръмп и Барак Обама. Отвъд много общите формулировки за необходим "гъвкав" подход обаче преобладава неяснотата. И в момент, когато очите на света са приковани към Израел, Белият дом отправи ясен сигнал, че в близко време не бива да се очакват никакви зрелищни новини от севернокорейския фронт.
Китай ще е в основата на дебатите
Макар подложен на множество международни санкции, под ръководството на Ким Чен-ун, Пхенян бързо разви през последните години военните си възможности, извърши не един ядрен опит и успешно изпробва балистични ракети. Дали президентът демократ се кани да разговаря на четири очи с Ким Чен-ун? "Не очаквам това да е приоритет за него", отвърна говорителката му Джен Саки.
Белият дом уверява, че търси опора по-специално в общото изявление от срещата на върха в Сингапур през 2018 г. В краткия документ се споменаваше за "пълна денуклеаризация на Корейския полуостров", но тази неопределена формулировка получи твърде различни тълкувания в двете страни. Значението на региона в очите на Вашингтон личи от факта, че Мун Дже-ин е едва вторият лидер, който лично ще бъде приет в Белия дом, след японския премиер Йошихиде Суга.
При все че е оформена в премерени изрази, това е първата обща декларация, която един японски ръководител подписва с американски президент по повод Тайван, откакто двете съюзни страни са признали Пекин вместо Тайпе през 70-те. Видно място в разговорите между двамата се очаква да заемат също достъпът до ваксини срещу коронавируса и световният недостиг на полупроводници. След среща в Овалния кабинет Джо Байдън и Мун Дже-ин ще дадат обща пресконференция.