Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря с републиканския председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти относно удължаването на тавана на държавния дълг на САЩ и го покани да преговарят лично през следващата седмица, съобщи Белият дом.
Байдън покани Маккарти, както и другите главни лидери на републиканците и демократите в Конгреса "на среща в Белия дом на 9 май", се казва в кратко изявление.
Като ръководител на крехкото републиканско мнозинство в Камарата на представителите, Маккарти има основен контрол върху бюджетните въпроси на САЩ. Байдън обаче даде да се разбере, че няма да приеме сегашното предложение на председателя на парламента, което позволява удължаване на лимита на дълга на САЩ само в замяна на дълбоки съкращения на разходите по програми, които според демократите са жизненоважни за американците.
Безизходицата повдигна въпроса за възможността Конгресът и Белият дом да допуснат първия фалит по държавния дълг - нещо, което вероятно ще предизвика катаклизъм в американската и световната икономика.
В разговорите си в понеделник Байдън покани и лидера на демократичното малцинство в Камарата на представителите Хаким Джефрис, лидера на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър и лидера на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл, съобщиха от Белия дом.
Инициативата на президента идва, след като финансовият министър Джанет Йелън в писмо до председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти предупреди, че САЩ може да изпаднат в риск от неплатежоспособност още в началото на юни.
"Най-добрата ни оценка е, че няма да сме в състояние да продължим да изпълняваме всички задължения на правителството до началото на юни и потенциално още на 1 юни, ако Конгресът не повиши или не спре лимита на дълга преди това", заяви Йелън.
Миналата седмица ръководената от републиканците Камара на представителите гласува за вдигане на лимита на държавните заеми, но само с драстични съкращения, тъй като се опитва да се пребори с президента демократ Джо Байдън за прекомерните според тях разходи. Байдън обаче отказа да се съгласи на съкращения на разходите, за да се увеличи горната граница на дълга.
Макар че през януари САЩ достигнаха лимита си за заеми от 31,4 трилиона долара, Министерството на финансите предприе извънредни мерки, които му позволяват да продължи да финансира дейността на правителството.