Пакетите за възстановяване от коронавирусната криза очевидно идват на определена цена: президентът Байдън планира да предложи първото значително данъчно повишение от 1993 година насам, за да финансира своята дългосрочна икономическа програма. Това става известно само дни след като той подписа рекорден пакет за подпомагане заради кризата на стойност 1,9 трилиона долара. Следващият му план, още по мащабен, обаче няма да разчита за финансирането си само на правителствен дълг, коментира "Блумбърг".
Според източници на агенцията очакванията са Байдън да предложи серия данъчни увеличения, които ще засегнат по-заможните компании и индивиди, включително анулиране на части от данъчния закон на Доналд Тръмп от 2017 година, който позволи много американци да видят известно покачване на приходите си. След онези данъчни намаления американците автоматично усетиха между 0,4 и 2,9% нарастване на дохода си след данъчно облагане.
Вдигането на данъците обаче е нужно на Байдън за финансиране на следващия му план. Белият дом се готви да разгърне друг амбициозен проект за справяне с кризата в инфраструктурата и икономиката, който може да коства между 2 и 4 трилиона долара.
Сред предложенията за покачане на данъчни ставки са вдигане на корпоративния данък със 7% (от 21 на 28) и вдигане на данъка върху дохода за онези, които печелят повече от 400 000 долара годишно. Ще има и повишение на данъка върху капиталовите печалби за хората с доход над 1 милион долара годишно.
В списъка с източници за финансиране на новия план влиза и премахването на данъчни преференции за някои бизнеси, както и разширяване на обхвата на данъците върху имотите.
Байдън започва и своята обиколка из страната за поощряване на ентусиазма за неговия възстановителен пакет, а Първата дама Джил Байдън, както и вицепрезидентът Камала Харис със съпруга й Дъг Емхоф също поемат на път из САЩ да промотират важните закони.
Следваща точка в списъка на Байдън е да прокара през Конгреса скъпо струващ план, който ще обхваща инфраструктурата, климата и образованието. Републиканците най-вероятно ще се нахвърлят яростно върху проекта, като опишат демократите като „Партия на високите данъци“.
За служителите на Белия дом пък остава да се справят с главоблъсканицата каква част от плана да бъде платена чрез данъчните покачвания и каква – чрез федерален заем.
Според източниците на „Блумбърг“ планът на президента ще предложи промени, които ще осигурят американската данъчна система да бъде на по-прогресивен принцип, което ще е трудно за прокарване от минималното мнозинство на демократите.
Финансовият министър Джанет Йелън заяви в неделя, че тепърва ще се решава дали да си върви към „данък богатство“. Тя отбеляза пред АВС, че предложенията на президента са „алтернативи, които по своя ефект са сходни с „данък богатство“.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.