Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди лидерите на Конгреса на среща в Белия дом, че Украйна ще плати огромна цена, ако американската помощ остане блокирана. Срещата с голям залог в Овалния кабинет е нов опит за освобождаването на милиарди долари от спряната помощ за борбата на Украйна срещу руската инвазия - и за предотвратяване на спирането на работата на американското правителство.

"По отношение на Украйна смятам, че нуждата е спешна", каза Байдън, придружен от вицепрезидента Камала Харис, като добави, че "последствията от бездействието всеки ден в Украйна са ужасни".

Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, съюзник на Доналд Тръмп, който ръководи тънкото републиканско мнозинство, отказа да допусне гласуване на т.нар. законопроект за допълнително финансиране, в който Байдън поиска новата помощ за Украйна. Байдън се срещна с Джонсън и неговия колега от Демократическата партия Хаким Джефрис, както и с лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър и шефа на опозицията Мич Макконъл.

Сблъсъкът дойде, след като президентът Володимир Зеленски предупреди, че Украйна отчаяно се нуждае от непрекъсната подкрепа от Запада, за да удържи руската инвазия, и изрази надежда, че САЩ ще одобрят спрения пакет, който включва 60 млрд. долара за оръжия и друга помощ.

Тръмп, вероятен съперник на Байдън на президентските избори през ноември, оказва натиск върху партията си да откаже по-нататъшно финансиране на Украйна, докато Съединените щати не решат главния проблем на собствената му кампания - рязкото увеличаване на незаконната имиграция на американско-мексиканската граница.

Смята се обаче, че много републиканци искат да подкрепят борбата на Украйна.

"В Камарата на представителите има силно двупартийно мнозинство, което е готово да приеме този законопроект, ако той стигне до гласуване", заяви пред Си Ен Ен съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан.

"И това решение лежи на раменете на един човек - и историята следи дали председателят Джонсън ще внесе този законопроект в пленарна зала", подчерта Съливан.

"Действайте сега"

Когато Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г., американските законодатели с огромно мнозинство подкрепиха въоръжаването на бившата съветска република, която се отказа от своето ядрено оръжие през 90-те години на миналия век, след като получи гаранции от Запада и Русия за своята сигурност.

Сенатът до голяма степен остана в подкрепа и наскоро прие пакет, съчетаващ финансирането на Украйна с помощ за армията на Израел и за демократичен Тайван. След това обаче този пакет беше отхвърлен в Камарата на представителите.

"Сега е моментът за действие. Председателят Джонсън не може да позволи на политиката или сляпото подчинение на Доналд Тръмп да попречат", заяви Шумър, който миналата седмица проведе пътуване до Западна Украйна, в писмо до колегите си.

Министърът на финансите Джанет Йелън също призова Конгреса да даде зелена светлина на помощта. Парламентът "трябва да действа сега", за да помогне на Украйна и "да защити интересите на националната ни сигурност и ценностите, които всички ние, нашите съюзници и партньори споделяме", заяви тя на пресконференция преди срещата на финансовите министри от Г-20 в Сао Пауло, Бразилия.

На срещата в Белия дом ще бъде разгледан и въпросът за частичното спиране на работата на правителството, тъй като Конгресът все още не е одобрил 12-те годишни законопроекта за разходите, които съставляват федералния бюджет, почти пет месеца след началото на финансовата 2024 година. Без решение пълното спиране на работата на правителството ще настъпи на 8 март - ден след годишната реч на Байдън "За състоянието на съюза".