Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще избегнат катастрофален кредитен фалит, въпреки че законодателите излязоха в 10-дневна ваканция, без да постигнат споразумение за увеличаване на лимита на заемите на страната, за да продължи тя да плаща сметките.

До 1 юни остават седем дни - най-ранният възможен момент, в който правителството изчислява, че може да изчерпи парите за обслужване на дълговете си - и пропуснатите плащания по заемите вероятно ще предизвикат рецесия, която ще разтърси световните пазари, съобщава АФП. След окончателното гласуване в четвъртък сутринта членовете на Камарата на представителите излязоха във ваканция по случай Деня на възпоменанието и трябва да се върнат едва на 4 юни.

"Няма да има фалит", заяви Байдън в Белия дом, като добави, че преговорите му с републиканеца Кевин Маккарти, който ръководи крехкото мнозинство в Камарата на представителите, са били "продуктивни".

Лидерът на малцинството на демократите Хаким Джефрис атакува републиканците от трибуната на Камарата на представителите, обвинявайки ги, че са изоставили работата си във Вашингтон, за да "рискуват опасен фалит в кризата, която те създадоха".

"И тези републиканци ще кажат, че Джо Байдън е отказал да седне с тях", добави той,"Това е фейк, който те продължават да се опитват да пробутват в публичното пространство."

Републиканците от Камарата на представителите настояват за съкращения в размер до 130 млрд. долара, като разходите през следващата година бъдат ограничени до нивата от 2022 г. в замяна на гласовете им за повишаване на тавана на заемите. Те искат също така да се затегнат изискванията за работа за кандидатите за обезщетения и да се възстановят неизразходваните средства за помощ при пандемия.

Демократите отхвърлиха предложените съкращения и настояха от републиканците да подпишат безрезервно увеличение, както са правили десетки пъти в миналото.

Бойна готовност

Икономистите от месеци изтъкват перспективата за икономическа катастрофа в случай на обявяване на дефолт от страна на правителството, а висши военни добавиха собствена мрачна оценка в четвъртък, като предупредиха, че кризата ще има "значително отрицателно въздействие" върху войските.

"Ясно е, че готовността ще бъде засегната. Така че нашите широкомащабни учения, които провеждаме в различни тренировъчни центрове, вероятно или ще се забавят, или в много случаи ще спрат", каза пред журналисти в Пентагона Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете.

Председателят на камарата Маккарти заяви, че законодателите ще получат 24-часово предизвестие, ако им се наложи да се върнат за гласуване по време на ваканцията, като според съобщенията преговарящите, представляващи републиканците и Белия дом, са преодолели различията помежду си.
Той посочи проучване на CNN от тази седмица, в което 60% от анкетираните твърдят, че повишаването на тавана на дълга трябва да бъде придружено от съкращения, въпреки че 51% от анкетираните в ново проучване на университета Монмаут заявяват, че искат двата въпроса да бъдат отделени.

"Знаем къде са различията ни и ще останем на масата на преговорите, за да се опитаме да решим този проблем", каза Маккарти.

Председателят на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Кевин Маккарти

"Изкуствено създадена криза"

Ръководителят на канцеларията на Белия дом Джеф Зиенц предположи, че протестите на републиканците срещу неконтролируемите правителствени разходи са неискрени. Той посочи плана им за удължаване на данъчните облекчения от времето на Доналд Тръмп, което, според демократите, ще увеличи дълга с 3,5 трилиона долара.

"Очевидно няма никакви притеснения относно увеличаването на дефицита, стига това да се отнася за 0,1% от домакинствата в Америка", написа той в Туитър.

Повишаването на разрешеното ниво на държавния дълг, което в много страни е работа на бюрократите, а не на политиците, не се отразява на бъдещите разходи; то просто дава възможност на правителството да извършва плащания по заеми, които вече са били одобрени и изпълнени.

Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо заяви пред инвеститорите на конференция във Вашингтон, че заплахата от неплатежоспособност е "измислена криза", която вече оскъпява заемите и струва скъпо на американците.

Без да се положат усилия за ускоряване на нормалния процес, всяко споразумение ще изисква поне 10 дни, за да бъде оформено на законодателен език, да премине през Камарата на представителите и Сената и да стигне до бюрото на Байдън.

На 2 юни е планирано да бъдат изплатени плащания по социалното осигуряване на стойност около 25 млрд. долара и тези плащания могат да бъдат спрени, ако Министерството на финансите не е в състояние да покрие плащанията по заемите. По приблизителни оценки, 27 милиона американци ще изпаднат в бедност без социално осигуряване.