Австрия ще наложи вето на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство без паспорти, заяви австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер при пристигането си на срещата на Съвета на ЕС в Брюксел. Очаква се на срещата на вътрешните министри на ЕС да бъде одобрено присъединяването на Хърватия към Шенгенското пространство, което в момента обхваща 22 от 27-те държави членки на ЕС. По-рано австрийският канцлер Карл Нехамер също заяви на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Тирана, че Австрия се противопоставя на присъединяването на България и Румъния към Шенген.

Против присъединяването на България вероятно ще гласува и Нидерландия, но се очаква техният представител да подкрепи членството на Румъния. От своя страна вътрешният министър на северната съседка на България Лучиан Боде заяви пред медии, че страната му иска да влезе в Шенген заедно с България,

но интересът на Румъния е преди всичко

и би приела всякакъв компромис в свой интерес. Той направи коментара непосредствено преди началото на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел в четвъртък. На него министрите на вътрешните работи на страните членки на евросъюза трябва да вземат окончателно решение за приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген. Боде коментира още, че при най-оптимистичния сценарий Румъния е в състояние да подготви външната граница на Шенген до 1 януари така, че да отговаря на всички необходими разпоредби.

„Тръгнахме по този път заедно с България. В партньорски и добросъседски отношения сме. Искаме да влезем заедно, но интересът на Румъния е над всичко. Страната трябва да бъде член на Шенгенското пространство от 2023 г. Ние ще приемем всеки компромис в интерес на Румъния. Днес Румъния ще поиска само едно нещо – уважение“, допълни Боде.

Той информира, че в рамките на днешния ден ще се опита да проведе дискусия с австрийския си колега. „Това е събитие, което чакаме 15 години, от момента на присъединяването към Европейския съюз. Минаха 11 години, откакто изпълнихме абсолютно всички условия за Шенген. Практически Румъния се държи като шенгенска държава. От 11 години инвестираме в човешки ресурси, в оборудване, в технологии. За съжаление през тези 11 години Румъния не се възползва от правата, които й се полагаха като страна членка на Шенген“, обясни още министърът.