По време на изследването на последствията от сблъсъка на мисията "Дарт" с астероида Диморф учените са открили, че това небесно тяло се е образувало не по-късно от преди 300 хил. години, приблизително по същото време, когато на територията на Африка са се появили първите кроманьонци. Това се посочва в поредица от научни статии, публикувани в списание Nature Communications.

"Нашият анализ на изображенията на кратерите на повърхността на Дидимус и Диморф показва, че първото небесно тяло е около 40-130 пъти по-старо от своя спътник и въпреки това се оказа значително по-младо от други астероиди от семейство Баптистина. На свой ред Диморф се е формирал не по-късно от преди 300 хил. години, което е съвсем скоро по стандартите на астрономията, и в същото време повърхността му може да бъде актуализирана няколко пъти впоследствие", пишат изследователите.

До този извод стигна научният екип на мисията "Дарт", ръководен от изследователя от Лабораторията по приложна физика към Университета "Джонс Хопкинс" Андрю Ривкин, при цялостно проучване на изображенията и научните данни, които са получени с камерата на сондата "Дарт" преди сблъсъка й с Диморф, както и с микроспътника LICIACube непосредствено след събитието.

Според НАСА целта на мисията бе да се провери дали умишленото блъскане на космически кораб в астероид е ефективен начин за промяна на курса му, ако в бъдеще бъде открит застрашаващ Земята астероид.

Използвайки тези снимки и информация, учените изготвиха точни триизмерни карти на повърхността на двата астероида, което им позволи да преценят колко големи и малки кратери има на Дидимус и Диморф. Техният брой, както отбелязват изследователите, позволява да се изчисли възрастта на небесното тяло или поне да се определи времето, когато цялата му повърхност е била обновена в резултат на някакъв свръхмощен катаклизъм.

Анализираните от учените карти на повърхността на Дидимус и Диморф показват, че и двата астероида са много млади според космическите стандарти. Първият се е появил преди най-малко 12,5 милиона години и впоследствие е претърпял няколко структурни преустройства, включително тези, свързани с образуването на Диморф, а вторият се е появил не по-късно от преди 300 хиляди години, приблизително в същата епоха, когато в Африка се е появил първият Хомо сапиенс.

Освен това учените установяват, че и двата астероида са съставени от изключително ронлива и крехка материя, която издържа на натоварвания около три порядъка по-зле от земния пясък или лунния почвено-реголит. Това обяснява защо сблъсъкът на Диморф със сондата Дарт е довел до глобална деформация на повърхността на това небесно тяло, както и е доказателство в полза на факта, че то е образувано от отломки, изхвърлени от повърхността на Дидимус - заключават изследователите.