На 3 декември южнокорейският президент Юн Сук Йол издаде указ за обявяване на военно положение в страната, който обаче беше отхвърлен от депутатите в националното събрание. Въпреки че президентът е длъжен да се съобрази с решението на законодателния орган, военните заявиха, че ще продължат да прилагат военното положени, докато не бъде отменено от Юн.
В свое телевизионно обръщение президентът обвини основната опозиционна партия в страната в симпатии към Северна Корея и в противодържавна дейност и обяви военно положение. Президентът не съобщи какви конкретни мерки ще бъдат предприети. Той цитира предложението на опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, за отстраняване от длъжност на висши прокурори и отхвърляне на предложението за бюджет на правителството.
Юн определи действията на опозицията като „явно антидържавно поведение, насочено към подбуждане на бунт“. Той твърди още, че тези действия са „парализирали държавните дела и са превърнали Народното събрание в свърталище на престъпници“. Държавният глава описва военното положение като необходима мярка за изкореняване на тези „безсрамни подкрепящи Пхенян антидържавни сили“. Той обосновава решението като необходимо за защита на свободите и безопасността на хората, за гарантиране на устойчивостта на страната и за предаване на стабилна държава на бъдещите поколения.
„Националното събрание се превърна в чудовище, подкопаващо либералната демокрация, а нацията е в несигурно състояние, балансиращо на ръба на колапса. Ние ще елиминираме антидържавните сили и ще възстановим нормалното състояние на страната възможно най-бързо“, увери президентът.
Телевизионни кадри на живо показаха как войници с каски, очевидно натоварени със задачата да въведат военно положение, се опитват да влязат в сградата на парламента, а парламентарни сътрудници се опитват да отблъснат войниците, като пръскат с пожарогасители.
В крайна сметка, при гласуването в парламента, 190 от общо 300 депутати гласуваха „против“ указа на Юн. Въпреки че, след като указът не беше приет от националното събрание, военните се изтеглиха от сградата на парламента, те заявиха, че ще продължат да прилагат мярката.
„Военното положение „ще остане в сила, докато не бъде отменено от президента“, заявиха представители на армията.
САЩ изразиха „сериозна загриженост“ относно ситуацията и призоваха за решение, което да следва „върховенството на закона“, предаде АФП.
„Наблюдаваме последните събития в Южна Корея със сериозна загриженост“, заяви заместник-държавният секретар Кърт Кембъл.
„Имаме пълната надежда и очакване, че всички политически спорове ще бъдат разрешени по мирен начин и в съответствие с върховенството на закона. Искам да подчертая, че съюзът ни с Република Корея е железен и ние подкрепяме Корея в момент на несигурност“, добави той.
ООН, на свой ред, заяви, че следи „много внимателно и със загриженост“ политическите сътресения в Южна Корея.
„Ситуацията се развива бързо“, каза Стефан Джуарик – говорител на държавния секретар на организацията Антонио Гутериш.
Русия, близък съюзник на Северна Корея, също заяви, че е разтревожа от напрегнатата ситуация. Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви: „Ситуацията е тревожна. Наблюдаваме я отблизо“.