Частно социално аудио приложение Clubhouse привлича много нови потребители от континентален Китай, където американските приложения са цензурирани от властите.
Приложението засега остава нецензурирано, въпреки че в него се водят дискусии за човешките права, националната идентичност и се засягат и други деликатни за Пекин въпроси.
Западните социални медии, в това число Twitter, Facebook и YouTube, са забранени в Китай, където интернет е строго цензуриран, за да не се допусне съдържание, което би могло да разклати позициите на управляващата комунистическа партия.
Clubhouse бе задействано в началото на 2020 г. Но в последния месец броя на потребителите му нарасна рязко след интерес, породен от разговор в приложението между шефа на компанията Tesla Илон Мъск и шефа на компанията за финансови услуги Robinhood Влад Тенев.
В Clubhouse чатовете са достъпни само чрез покани, изпратени от настоящи членове на приложението. Поканите се продават за между 50 и 400 юана (7,73-69,59 долара) в популярни сайтове за електронна търговия в Китай.
Кореспондент на Ройтерс директно е проследил няколко разговора в Clubhouse, в които няколко хиляди потребители са слушали дискусии по теми като лагерите за задържане в Синцзян, независимостта на Тайван и за закона за националната сигурност в Хонконг.
Агенцията уточнява, че в Китай Clubhouse е достъпно на устройства с операционна система на Apple, но не може да се свали от местния магазин с приложения на компанията. Така въпреки че приложението остава нецензурирано в Китай, неговата употреба се затруднява. Но потребители от континентален Китай все пак могат да получат достъп до него, като променят локацията на своя магазин с приложения.
Засега не е ясно защо приложението остава все още нецензурирано в Китай. Но има и други чужди социални сайтове, които все пак успяват да работят, оставайки "под радара за наблюдение на китайската интернет цензура". Сред тях е й мрежата 8kun - хъб за последователи на движението КюАнон, отбелязва Ройтерс.
В една от дискусиите в Clubhouse, проследени от репортери на Ройтерс, артисти, активисти и журналисти, са обсъждали бившия американски президент Доналд Тръмп и това каква подкрепа е имал той в Хонконг. В друга дискусия потребители от континентален Китай, Тайван и Хонконг са обсъждали политическите напрежения в региона.
За втората дискусия се заговори дори и в китайската социална мрежа Вейбо, като един от потребителите там написа: "Не знам колко дълго ще бъде допускано това", имайки предвид колко дълго няма да бъде наложена цензура на Клъбхаус. Неговият коментар бе лайкнат над 65 000 пъти във Вейбо.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.