Азиатските, американските и европейските борси отбелязаха спад, доларът поевтиня, а доходността по американските държавни облигации нарасна на фона на притесненията относно перспективите пред световната икономика след понижаването на кредитния рейтинг на САЩ и новите предупреждения за мита от Вашингтон.

Пазарите получиха известно облекчение, след като президентът Доналд Тръмп временно се отказа от въвеждането на митата, обявени за "Деня на освобождението", и постигна търговски споразумения. Но през уикенда той заяви пред репортери, че администрацията му ще наложи нови тарифи в следващите седмици, а финансовият му министър предупреди, че митата може скоро отново да достигнат рекордни нива.

Засилващо се безпокойство будят и последиците от нарастващия дълг на САЩ, ако плановете на Тръмп за намаляване на данъците - които през уикенда преминаха ключова преграда в Конгреса - бъдат реализирани. Както пише отбелязва агенция Блумбърг, наблюдава се възраждане на "мини-сделка за разпродажба на Америка".

Разходите по заемите на САЩ се покачват след понижаването на рейтинга от Moody's

В понеделник акциите поевтиняха, след като рейтинговата агенция Moody’s понижи кредитния рейтинг на САЩ в петък вечер, което доведе до рязък скок в доходността по държавните облигации, предаде американският тв канал CNBC.

Доходността по 30-годишните американски държавни ценни книжа достигна най-високото си ниво от 2023 г. насам заради опасенията за дълга.

Индексът Dow Jones Industrial Average се понижи със 17 пункта, или под 0.1%. Индексът S&P 500 отстъпи с 0.3%, а технологичният Nasdaq Composite спадна с 0.5%.

Moody’s понижи кредитния рейтинг на САЩ с една степен – от Aaa на Aa1, с което се изравни с останалите водещи агенции. Аргументите бяха свързани с трудностите по финансиране заради нарастващия бюджетен дефицит и потенциалните рискове от рефинансиране на вече съществуващ дълг при високи лихвени нива.

Понижаването на рейтинга натисна цените на облигациите, тласкайки доходността им нагоре, точно в момент, когато икономиката очакваше ефектите от новата тарифна политика на Тръмп. Доходността на 30-годишните американски облигации в понеделник надхвърли 5%, а на 10-годишните — 4.5%, нива, които миналия месец натежаха на фондовите пазари и подтикнаха Тръмп да се откаже от най-суровите си митнически мерки. Лихвите по ипотеките, автомобилните кредити и кредитните карти следват доходността на 10-годишните облигации.

Въпреки това, акциите възстановиха част от загубите си, след като доходността се отдръпна от най-високите си стойности за деня.

Най-големите загуби понесоха технологичните компании, които са най-уязвими при икономическо забавяне и спад на апетита за риск. Palantir поевтиня с 2%, Tesla загуби 3%, а Apple – 2%.

Въпреки че акциите се търгуваха рязко надолу преди отварянето на борсите в понеделник – фючърсите върху Dow бяха надолу с над 300 пункта – до средата на сутринта по-голяма част от загубите бяха компенсирани.

"Докладът на Moody’s не посочва нищо, което инвеститорите вече да не знаят за фискалното състояние на САЩ", коментира Рос Мейфийлд, инвестиционен анализатор в Baird.

"По-скоро даде повод на пазара да си поеме дъх, но не променя структурата на нашия позитивен поглед за следващите 6 до 12 месеца.“

Понижението на рейтинга дойде след успешна седмица за Уолстрийт, когато инвеститорите приветстваха споразумението на Белия дом с Китай за временно намаляване на митата.

Това споразумение бе възприето като пробив в глобалната търговия след първоначалните планове на Тръмп за широкообхватни и остри тарифи върху вноса, обявени миналия месец.

Технологичният Nasdaq Composite беше лидер през изминалата седмица с ръст над 7%. Индексът S&P 500 се повиши с над 5% и отбеляза петдневна печеливша серия. Синият чип Dow нарасна с над 3%. Ръстът от над 300 пункта в петък изведе Dow на положителна територия за 2025 г.

Трейдърите виждат нови търговски споразумения като ключови за поддържане на възстановяването на борсите — ако по-високата доходност не уплаши инвеститорите.

Рискът от рецесия остава

Според Morgan Stanley, намаляващото напрежение между администрацията на Тръмп и Китай не е напълно премахнало риска от икономическо забавяне.

"Последното намаляване на напрежението поражда въпроса колко реално е спаднал рискът от рецесия. Със сигурност има спад, но ние така или иначе не сме приемали рецесията за основен сценарий, отчасти защото смятахме, че пикът на обявените мита няма да се задържи дълго", пише Сет Карпентър, главен глобален икономист в Morgan Stanley.
"Рискът от рецесия обаче не е изчезнал, тъй като митата имат както преки, така и косвени ефекти. Дори при по-ниски мита, прякото въздействие остава значимо."

Карпентър допълва, че това се подкрепя и от исторически данни.

"Данните показват, че митата върху китайски стоки по време на първата администрация на Тръмп бяха последвани от спад в индустриалното производство и заетостта в производствения сектор. Митата са данъци, а две трети от вноса от Китай са капиталови стоки или междинни продукти. Тоест, митата върху китайския внос по същество представляват данък върху вътрешните инвестиции и производството."