сн. bgusa.org
Българската народна певица Татяна Сърбинска влезе в уводния материал на един от последните броеве на нюйоркския седмичник „Неделник" със свое шоу, което изнесе в най-голямата зала на културния център Спрингстеп в градчето Медфорд до Бостън. Там Сърбинска организира българска седянка и накара препълнената зала часове наред да срича и пее с нея народни песни от Пиринския край.
Ето как свидетел на културното събитие описва преживяното: "Певицата се заигра с публиката, като начеваше български песни, спираше и караше зрителите да повтарят напевите след нея. Хората я слушаха, четяха текстовете на песните от брошури, където българските думи бяха на латиница, които им бяха раздадени предварително, и запяваха - отначало плахо, а след това смело и ентусиазирано.
Така зрителите - и българи, и американци, се превърнаха от публика в изпълнители. И дори когато на сцената излязоха професионалистите от дирижирания от Татяна Сърбинска дамски хор „Диви жени" и от мъжкия хор за балкански песни „Зорница", зрителите продължиха да пеят заедно с тях „Лудо-младо", „Македонско девойче" и други популярни песни.
Но това, което изправи на крака седянката, бяха две детски вокални групи - българчетата от „Мадара" (организирани от директора на центъра Виолета Желязкова) и американчетата от „Revels" (обучавани от Татяна Сърбинска и школата на музиканта Джон Лангстаф).
Родената в гр. Рила гласовита българка, бивша солистка на ансамбъл „Пирин" от 1991 г. живее в САЩ. Пристига с един куфар дрехи и без да знае една дума на английски език. В момента е преподавател по балканска музика и вокална техника в Бостънската консерватория, университетите в Бостън, Мериленд и Нова Англия, дава уроци по интернет и има собствена певческа школа, посещавана от стотици американци. Успоредно с това ръководи и няколко създадени от нея формации за народни песни - „Славея", „Здравец" и „Диви жени".
В част от формациите участват и българи, има обаче и чисто американски. Например мъжката вокална група „Зорница" в Бостън, която вече е на 20 г. и е съставена само от американци с различни професии - като свирещия на тамбура Хенри Голдберг, който е научен работник в областта на медицинската техника и знае 200 народни песни от всички краища на България, компютърния инженер Колин Фергюсън, който пее на перфектен български „Излел е Дельо хайдутин", кларнетиста Патрик Якопо и др.
Сред многото отличия, получени от Таня Сърбинска, е и наградата „Уоми-Вашингтон" за световен музикален вокалист на 2004 г. От няколко години българката живее на колела - пътува непрекъснато между Бостън и Вашингтон, а графикът й е запълнен с лекции, репетиции, концерти, благотворителни спектакли, постоянни занимания с нейните студенти, прави записи в собственото си студио и т.н. Когато не е зад волана на джипа си, Таня си мечтае да има повече свободно време, за да може по-често да се връща в Благоевград.
Боряна Цонева