Още един масивен облак дим от Канада достигна САЩ в понеделник. Очаква се качеството на въздуха в около половината американски щати да бъде засегнато през целия ден във вторник.
Димът обхвана градовете и щатите на Източното крайбрежие на САЩ в понеделник, което накара местните здравни власти да издадат предупреждения и да поискат хората със здравословни проблеми да останат на закрито.
Качеството на въздуха е отбелязано с оранжев код, което означава, че ще повлияе на уязвимите групи от населението. Предупреждението е издадено за 23 щата във вторник и включва населени места като Чикаго, Питсбърг, Балтимор и Нешвил.
Столицата Вашингтон също се нареди сред най-замърсените градове на Земята
в понеделник следобед поради дима, който се носеше от Апалачите към брега.
Пушеците се разстлаха над някои южни щати като Алабама и Джорджия чак до Нова Англия и Големите езера в понеделник. Дим остана и над Монтана и части от Големите равнини. През уикенда в части от Монтана и Дакота бяха документирани условия за качество на въздуха с червен код - такива, които са нездравословни за всеки. В неделя червеният код достигна до Айова и Илинойс.
Въпреки че димът не е толкова гъст, колкото този, който се усети миналия месец, той засяга по-голяма част от страната и се простира по-на юг. За разлика от последния път, димът идва предимно от горски пожари в Западна Канада. През юни пушекът се носеше предимно от Онтарио и Квебек. Това е най-големият димен стълб, регистриран досега тази година.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул предупреди жителите на щата, че са издадени предупреждения за качеството на въздуха в началото на седмицата.
Най-засегнати са северните райони, сред които и Олбъни.
До сряда се очаква димът да се разпръсне, когато ще бъде изтласкан от Източното крайбрежие.
Властите заявиха, че
сезонът на горските пожари тази година е безпрецедентен
В неделя вечерта в Канада имаше 883 активни горски пожара, 581 от които бяха извън контрол. Повечето от пожарите извън контрол са в Британска Колумбия, Алберта и Квебек.
Провинциалните власти казват, че ресурсите им са достигнали крайната си точка и молят за външна помощ. Канадското правителство поиска от други страни да изпратят пожарникари. Стотици американски, френски и австралийски пожарникари бяха изпратени да помогнат за укротяването на пламъците през последните седмици.