Твърденията на Джо Байдън, че Ал Кайда не присъства в Афганистан, са заблуждаващи и опасни, обявява "Вашингтон пост" и припомня, че когато американските войски вече са били навлезли в иракската столица през 2003 г., министърът на информацията на Ирак, е казвал, че в Багдад няма американци. Президентът на САЩ звучи по същия начин с настояването си, че няма американци, които да срещат трудности да стигнат до летището в Кабул, че няма съюзници, които да поставят под въпрос доверието си към САЩ и че Вашингтон няма интереси в Афганистан, защото Ал Кайда "си е отишла", подчертава вестникът.
Ако последното твърдение е вярно, продължава изданието, как така афганистанските сили за сигурност успяха през октомври да ликвидират в провинция Газни втория по ранг командир на Ал Кайда Абу Мухсин ал Масри, който е в списъка на ФБР на най-издирваните лица за заговорничене за убийства на американски граждани? И как така Сираджудин Хакани - определен от САЩ за терорист, за чиято глава има награда от 5 милиона долара - сега отговаря за сигурността в Кабул? Факт е, че Ал Кайда не само е в Афганистан, но е и тясно свързана с талибаните, заключава "Вашингтон пост".
По повод изказването на държавния секретар Антъни Блинкън от неделя, че в Афганистан има само "останки" от Ал Кайда вестникът припомня, че в Ирак е имало едва 700 "останки" от групировката "Ислямска държава" през декември 2011 г., когато Байдън е контролирал изтеглянето оттам. Впоследствие доклад на ЦРУ от 2014 г. установява, че "Ислямската държава" се е разраснала до 31 500 бойци. През август същата година Блинкън, тогава заместник-съветник по националната сигурност, твърди в интервю, че ИД се стреми само към установяване на халифат в Ирак, а не да атакува САЩ или техни интереси в по света. Скоро след тези думи, пише вашингтонското издание, започва поредица от нападения срещу Запада през 2015 и 2016 г. - редакцията на "Шарли ебдо; еврейски супермаркет в Париж; нощен клуб, стадион и ресторанти в Париж със 130 убити; бомбен атентат на летище и метростанция в Брюксел, нападение с камион в Ница с 84 жертви.
Сега Байдън и Блинкън отново подценяват терористичната заплаха. Но този път катастрофата, която създадоха в Афганистан, ще бъде много по-трудна за преодоляване. В Ирак оставихме приятелско правителство и бази, в които сили на САЩ могат да се върнат, за да се заемат с терористите. В Афганистан обаче талибаните имат пълен контрол, нямаме бази, в които да се върнем, когато терористичната заплаха неизбежно се появи отново. С други думи твърдението на Байдън, че имаме потенциал да се преборим със съживяването на Ал Кайда, е шега. На САЩ бяха нужни над седем години да изгонят ИД от халифата, който Байдън им предостави през 2011 г.. Сега Байдън предоставя на едно световно джихадистко движение ново радикално ислямско емирство в Афганистан, заключава "Вашингтон пост".
"Файненшъл таймс" си задава въпроса доколко "новите" талибани се различават от старите. Изданието посочва, че страхът от повторение на историята е накарал бившия вече президент Ашраф Гани да избяга от Афганистан. Впоследствие Гани обяснява в "Туитър", че не е искал афганистанците да видят "още един обесен президент" - намек за съдбата на лидера от комунистическата ера Мохамед Наджибула, след като талибаните превземат Кабул през 1996 г.
Талибаните, които отново превзеха Кабул този месец, не проявят голям интерес към това веднага да върнат миналото. Вместо да се линчуват бивши президенти, делегация от видни талибани се свърза с Хамид Карзай, предшественика на Гани, за да обсъди съставянето на "представително ислямско правителство". Говорител на движението обеща да се спазват правата на жените, да не бъдат преследвани хората, работили за предишното правителство, а също така Афганистан да не бъде използван като база за атаки срещу други страни. Талибаните се срещнаха и с представители на шиитската и сикхската общност в Кабул, пише вестникът.
Въпреки това има сериозни съмнения дали правителството наистина ще бъде широко представително. А в ООН постъпват съобщения за екзекуции на цивилни, за ограничения за жените и забрана за протести. Във вторник талибаните затвориха за афганистанци пътя до кабулското летище.
Според бизнес изданието някои оптимисти смеят да се надяват, че движението "Талибан" се е променило. Животът в чужбина след падането на техния режим през 2001 г е променил мирогледа на традиционните молли, познавали дотогава само селския живот. Те се преместиха в Пакистан или в страни от Персийския залив. Някои бяха зад решетките или в американския затвор в Гуантанамо.
А т.нар. политическа комисия на талибаните работеше през последните десет години в бляскавия и модерен Катар. Чуждестранни дипломати постоянно ги убеждаваха да скъсат с Ал Каида, да приемат нормите за спазване на човешките права и други промени, които да ги сближат с международната общност. Освен това техни представители са пътували по света са се срещали с чуждестранни лидери.
През последните години бяха правени дискретни опити от международната общност да се помогне на политическите лидери на талибаните да осъзнаят връзката между начина на управление и финансирането отвън. Но резултатите не винаги са окуражаващи. "Те смятат, че парите, които Западът няма да им даде, ще дойдат вместо това от Китай, Пакистан, Русия и Саудитска Арабия", казва експерт, цитиран от "Файнeншъл таймс".