Имате български паспорт. Здравните ви права в България се прекъснати от години по каквато и да е причина. Разболявате се, но лечението в САЩ или Канада е непосилно за вашия джоб. Нямате проблем. Това казва председателят на Националната пациентска организация в България д-р Станимир Хасърджиев.
Той се срещна с около 30 българи, които се бяха събрали в българската църква "Света София" в Дес Плейнс, за да зададат своите въпроси относно здравната реформа и осигуровки. "Ако изберете да се върнете в България за лечение, трябва да възстановите здравните си права, за да влезете в системата на здравноосигурните хора", отбеляза д-р Хасърджиев.
Как става това? "Плащате вноски за три години назад, което излиза около $300. Сумата се изчислява по сложна формула, като се взeма предвид минимална работна заплата, дали лицето се самоосигурява, натрупаните лихви и др. По закон никой не може да ви накара да платите здравни осигуровки с по-стара дата от три години дори и да се водят неплатени в системата на Националната агенция за приходите.
След заплащане на тази сума вие вече сте здравноосигурени в България и имате достъп до всички лекарства и услуги, които се покриват от здравната каса. Държавата поема голяма част от по-сериозните заболявания, които в чужбина са изключително скъпи", обясни той. Онкологичните заболявания са изцяло приоритет на държавата.
Също и при ХИВ позитивни пациенти, туберколоза, хепатит, хепатитни лекарства. Много неща се поемат от тази система. Държавата плаща и за сърдечно-съдовите операции. По думите на д-р Хасърджиев, често се случва българи да се върнат в страната, за да се подложат на лечение, което на друго място би било много скъпо. Възможно е да се наложи пациентът да доплати за лечение, но зависи какво е то и в коя болница се лекува.
Ако човек иска да плати за избор на екип, максималната сума по закон е 900 лв. Може да се наложи да се доплаща нещо, но трябва да е регламентирано какво поема здравната каса и какво не. Каквато и да е доплатената сума, няма да е толкова висока, колкото тази, която ще трябва да платите в САЩ.
Няма значение дали пациентът е с двойно гражданство. "Като американски гражданин може и да не дължите здравни вноски в САЩ, но ако искате да сте здравноосигурен в България, ще трябва да се издължите за три години назад. Ако имате заболяване, което не може да се лекува в България, държавата ще поеме разноските ви за лечение в чужбина, независимо дали става въпрос за дете или възрастен човек.
За целта е нужно да се докаже, че в България не се прилага такава терапия, няма болници или лекари, които да специализират в съответната сфера. Но ако просто решите, че не вярвате на българските лекари и предпочитате да се лекувате в чужбина, тогава средствата ще трябва да си платите вие", каза д-р Хасърджиев.
Всичко това е възможно, защото системата в България и в останалите държави в Европа е солидарна, за разлика от тази в САЩ, където е застрахователна. Принципът на солидарната система е: плащат всички здрави (вече дори и безработните, защото законът ги задължава всеки месец да превеждат минимална такса от 16.80 лева), а ползват тези, които са болни. "На някои хора им се струва нечестно, но това е солидарната система.
Защото представете си, че вие имате нужда от скъпо лечение, а не можете да си набавите огромната сума за провеждането му, която понякога е в размер на десетки или стотици хиляди левове", заключи домакинът на срещата.