Почетният председател на ДПС Ахмед Доган влиза в ресторантьорския бизнес. Такъв извод може да бъде направен от факта, че ръководената от него фондация "Хермес" е придобила през април на тази година ресторант "Пълдин" в Пловдив - историческа сграда, паметник на османската архитектура.
Интересен обаче е продавачът - местният бизнесмен и доскорошен председател на структурата на БСП в града Георги Гергов, показва разследване на "Капитал".
Сделката се осъществява през специално създадена за целта компания - "РУМИ-1207". Тя е основана на 2 април като дъщерно дружество на компанията на Гергов "Стария Пловдив", която внася целия капитал от 827 хил. лв.
Седалището на новото дружество обаче е в централата на ДПС в София - бул. "Александър Стамболийски" 45А. А за членове на съвета на директорите са избрани Биршен Ибрямова, Ренгинар Муталиб и Нина Петрова-Кашкина.
Скоро след регистрирането на дружеството на 13 април друга компания на Гергов, "ИАГ инвест", прехвърля на "РУМИ-1207" ресторанта. Материалният интерес при вписването на сделката е близо 780 хил. лв. А на 28 април акциите на новата компания заедно с имота са джиросани от Гергов на новия собственик - фондация "Хермес".
В нейното управление освен Доган и Ибрямова е и дългогодишният депутат от ДПС Камен Костадинов. От документите в Търговския регистър не се вижда цената на сделката и дали тя съвпада с тази от прехвърлянето две седмици по-рано. Не е известно и как фондация "Хермес" финансира покупката, като в предходни години активите й и годишните й приходи от дарения са доста по-скромни, пише днес изданието.
Самият ресторант е в сграда, която сама по себе си е изключително впечатляваща. Тя се състои от три постройки, разположени на 1,4 декара в стария Пловдив. Сградата е била дервишки манастир, за който най-ранни данни има от 16 век.
В края на XIX в. след Освобождението обектът бил изоставен. Джамията се срутила при земетресението през 1928 г. и от някогашния комплекс е оцеляла само голямата зала за ритуални танци. Запазена е и богата вътрешна декорация от дърворезби и стенописи с влияние от българския възрожденски стил. Под сградата пък минава част от някогашната стена на акропола, открита при археологически проучвания през 70-те години на XIX в. Находките могат да се видят в подземна зала, създадена за целта, намираща се под двора на комплекса.
Ресторант там се появява едва през 1974 г., а Гергов го купува през 1999 г. за 3,1 млн. долара.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.