Освен за свикване на референдум, оказва се, подписи трябва да се събират и за агитация „против”

Противниците на ядрената енергия ще могат да агитират българите да гласуват с „не" на първия BG референдум след края на комунизма само ако съберат 7,000 подписа. Те имат и срок за това до 7 декември. Официално Централната избирателна комисия оповести, че като застъпници на алтернативната позиция на референдума „Да развива ли България ядрената си енергетика чрез нова ядрена централа", насрочен за 27 януари, могат да участват инициативни комитети в състав от 5 до 15 български гласоподаватели. Всеки един от тези комитети трябва да е събрал най-малко 7,000 подписа от избиратели. Решението на ЦИК бе публикувано в сряда в страницата на БТА. Сред изискванията липсва такова за депозит, какъвто се внася от партиите и коалициите при участие в избори.

Според закона за референдумите 30 дни преди гласуването започва кампания, като всеки гражданин има право да получи информация за различните позиции. Законът предвижда „еднакви условия за представяне на различните становища", но не казва нищо повече - как се определят тези различни становища, по какъв начин се легитимират застъпници на едната или другата теза.

Позовавайки се на принципите в Изборния кодекс, ЦИК е решила за участие в националния референдум като застъпници на алтернативната позиция да могат да се регистрират инициативни комитети, включващи от 5 до 14 граждани с избирателни права и постоянен адрес в България към датата на насрочване на референдума - 9 ноември. Един избирател може да участва само в един инициативен комитет. В документите за регистрация в ЦИК трябва да се посочи кратко, точно и ясно алтернативната позиция по въпроса на допитването. Партия „Зелените" вече обяви, че иска да участва в референдума като застъпник на тезата „против". ЦИК започва да приема документи за регистрация на застъпниците на контратезата от 19 ноември в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър I".