След нахлуването на Русия в Украйна покупките на криптовалута в рубли достигнаха рекордно високи стойности. Това повдига въпроса дали ползването на биткойн може да помогне на Москва да заобиколи санкциите. Въпросът разглежда в коментар AFP, цитирана от БГНЕС.

Nike спря доставките си за Русия Американският производител на спортни облекла Nike е спрял да доставя своите стоки в Русия. Съединените щати и западните им съюзници се опитват да осакатят руския банков сектор и валута с множество санкции. Сред тях са изключване на избрани руски банки от системата за обмен на съобщения SWIFT, което ги изолира от останалия свят.

Системата SWIFT позволява на банките да комуникират бързо и сигурно за трансакциите - отрязването на Русия има за цел да предотврати търговията ѝ с по-голямата част от света. Западните мерки, които забраняват транзакциите с руската централна банка, също допринесоха за сътресенията в икономиката на страната.

От началото на годината рублата е поевтиняла с 27% спрямо долара и се търгува за повече от 100 рубли за единица американска валута, което е най-слабото ѝ ниво в историята. Вследствие на това руснаците се насочиха към криптовалутите, които работят в децентрализирана мрежа и следователно не са пряко засегнати от санкциите. Доставчикът на криптоданни Kaiko съобщи за рекордно високи обеми на покупки на биткойн в рубли след инвазията миналата седмица.

Друг вид дигитална валута, която се възползва в огромна степен от нападението на Русия срещу съседката ѝ, е тетер - "стабилкойн", който се счита за по-малко волатилен от криптовалутите, тъй като е обвързан с долара. "Това, което видяхме при разглеждането на тетера е, че средният размер на търговията в Русия се е увеличил", каза пред АФП Клара Медали, ръководител на проучванията в Kaiko.

 

Ако желаят, правителствата могат да наредят на платформите за пазаруване да наложат ограничения върху покупките, извършени с криптовалути, като начин да блокират опитите за заобикаляне на санкциите. Вицепремиерът на Украйна Михайло Фьодоров, който е и министър на цифровата трансформация на страната, поиска чрез Twitter криптоплатформите да блокират руски акаунти - искане, което, според съобщенията, се разглежда от американските власти. 

Групата за анализ Chainalysis заяви, че е "оптимистично настроена, че криптовалутната индустрия може да противодейства на опитите на руските участници да заобиколят санкциите". Тя изтъкна, че блокчейн, или регистрите на трансакциите, извършени в цифрова валута, позволяват на западните правителства да идентифицират нарушенията. В същото време Северна Корея и Иран са успели да заобиколят санкциите благодарение на криптовалутите. Северна Корея е спечелила милиарди долари, благодарение на кибератаки, а Иран е използвал евтина енергия за добив на биткойн, според Каролин Малкълм от Chainalysis.

 

Въпреки това използването на криптовалути за продажба на ключови руски експортни стоки - пшеница, петрол и газ, е малко вероятно, като един от брокерите ветерани подчертава, че търговските обеми на биткойн и неговите конкуренти остават недостатъчни за поддържане на мащабни сделки. 

Цените на биткойна и на другите криптовалути скочиха след инвазията, но не само заради руските инвестиции. Според анализаторите от Elliptic от събота насам след призив за дарения украинското правителство е получило криптовалути на стойност 17,1 млн. долара.

"Не успяхме да изберем времето или начина, по който нашата малка индустрия да стане геополитически критична за една нощ, но това е пред нас", написа в Туитър Ник Картър, партньор в криптофонда Castle Island. Но Медали предупреди, че "рублата не е голям криптопазар. Няма голямо влияние върху останалата част от пазара", каза тя.