Българи участват в една от най-мащабните афери за източване на пари през голяма благотворителна организация в Люксембур. „Каритас“ е била ощетена с 62 млн. евро. В България са арестувани 8 души, а в събота прокуратурата в херцогството съобщи и за още един арестуван българин, който е екстрадиран и ще бъде съден. Той вече се намира в затвора Уерщерхаф, където ще отговаря за измама, пране на пари и създаване на престъпна организация.

Участници в престъпна група са задържани при международна операция под егидата на Eurojust. Окръжна прокуратура – Варна ръководила действия по европейска заповед за разследване на дейността на организацията.

На 23 януари 2025 година, на териториите на нашата страна и в още няколко държави, са извършени едновременни действия по претърсване на частни имоти и леки автомобили, изземване на веществени доказателства, релевантни към престъпната дейност, обиски на лица. Групи от следователи и служители на МВР са извършили процесуалните действия в областите Варна, София, Перник, Сливен и Силистра. Те са извършени в синхрон, под ръководството на прокурор от Окръжна прокуратура – Варна и в тясно взаимодействие с екип от разследващи и оперативни служители от компетентните структури в Люксембург, командировани в България. 

Участието на българите било в регистрирането на дружества и банкови сметки в Испания, чрез които е извършвано разслояване по различни сметки в държави извън ЕС на престъпно усвоените средства от различни фондове в Люксембург.

Разследващите проследяват средствата до банкови сметки в Испания и България, а по-късно те са прехвърлени в Хонконг и Китай. Очаква се арестуваните заподозрени, които в момента се намират в България и Франция, да бъдат екстрадирани в Люксембург.

Малцина можеха да си представят мащаба на скандала, когато новината се появи по време на лятната ваканция: „Каритас“, известна организация за помощ, е била измамена с 62 милиона евро само за шест месеца. Особено защото „Каритас“ не разполага с толкова много пари.

„Каритас“ никога не е разполагала с 62 млн. евро. Когато цялата афера започва, фондацията всъщност имала само 28 млн. евро в сметката си - приблизително половината от сумата, необходима за годишното функциониране“, обясни през юли генералният директор на фондацията Марк Кроше.

Прокуратурата описва престъплението като професионален трик за кражба. Извършени са 8200 транзакции, усвоени са кредитни линии на обща стойност милиони. За банките бързо станало ясно, че работят професионалисти. 

„Когато се използват фалшиви документи за разрешаване на искания за кредит, участващите трябва да знаят точно какво правят. Одобряването на такива кредити не е решение, което се взема само от един човек в банката“, казва Джери Гърбич, главен изпълнителен директор на банковата асоциация ABBL.

Изясняването на случая вероятно ще отнеме години. Парите са изчезнали, вероятно скрити в банкови сметки извън ЕС. В интервю за RTL прокурорът Мартина Соловьова обяснява: „Ние сме напълно зависими от сътрудничеството на чуждестранните съдебни органи. В рамките на Европа това работи сравнително добре, но извън нея - е, изпращаш нещо и често не получаваш нищо обратно.“