АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус Електрик Швеция" подписаха договор за доставката на ядрено гориво за срок от 10 години. Горивото ще бъде използвано за 5-и блок на атомната централа.
Министърът на енергетиката Росен Христов определи подписването като значителна крачка напред към диверсификацията на доставката на ядрено гориво, както в изпълнение на европейската стратегия, така и в изпълнение на решение на НС от ноември месец тази година.
"В момента имаме едно партньорство, една сделка, която е изключително добра и изгодна за нашата страна, условията, които постигнахме за тези месеци, в които сме на власт, са една сигурност на доставките.
С "Уестингхаус" сега имаме уговорка за доставка за ядрено гориво, ние напълно изпълняваме ангажимента към Европейската агенция за диверсификация и то в пълни плюсове за нас", каза той, цитиран от БНТ.
Министърът на енергетиката увери, че употребата на ядреното гориво на "Уестингхаус" е безопасна.
Преди сключването на договора е направено обстойно проучване в страните, в които вече то се използва.
"Това до голяма степен ни помогна да набележим техническите проблеми, намерили сме всички решения, така че рисковете да бъдат избегнати, обменихме опит с чешката страна, системата за ядрен контрол там работи, те споделиха своя опит с нас и благодарение на тях решихме проблемите.
Запознати сме и с тестовете, които се водят и в Украйна.
Относно сигурността няма рискове горивото да не сработи. Бяха въвлечени международни експерти на най-високо ниво, за да се гарантира безопасната експлоатация. Всичко, което може да се направи е направено, така че да нямаме нови рискове", каза той.
Министър Христов подчерта, че с договора се гарантира сигурността на доставките, защото в момента всякакви доставки от Русия са невъзможни, включително и такива на ядрено гориво.
"С този договор се гарантира сигурността на българската атомна електроцентрала", допълни и Георги Кирков, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй".
Управляващ директор на "Уестингхаус Електрик Швеция" окачестви подписването като исторически момент и началото на дългогодишно партньорство.
"Това е краят на един много дълъг процес и с това подписване ние слагаме началото на едно дългогодишно партньорство, което ще продължи занапред.
Ние целим защита и сигурност на ядрената ви централа, за тази цел можем да се похвалим с над 40-годишен опит в нашата сфера на работа и с компетентност. Ние от "Уестингхаус" сме изключително ангажирани да развием едно успешно партньорство.
Искрено се надявам началото на това партньорство да има само успехи за България.“, каза той.
Очаква се в средата на 2024 г. България да получи пълния лиценз, както и доставките на горивото.
"По повод спекулациите относно финансовите условия искам да кажа, че благодарение на преговорите икономическите условия бяха подобрени, цената от юли месец е намалена – говорим за двуцифрени проценти намаляване на цената", уточни той.
Договорът не включва извозването на ядреното гориво.
"То и сега се извършва от трета страна – руска компания.
За съжаление, компанията Маяк е неспособна вече да си изпълнява договора, тъй като с решение на руската администрация лицензът им беше отнет.
Засега това гориво се складира на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
В Европа има една единствена компания, която предоставя такива услуги, в момента сме в процес на разговори. За момента нямаме критични точки, имаме необходимата инфраструктура", коментира още той.
Енергийният министър обясни, че подобен ангажимент страната ни ще подпише с компанията Фраматом за шести блок, с което напълно приключваме процедурата по диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво, като така ще имаме ядрено гориво от два независими неруски източника.