Напоследък получих доста читателски въпроси за различните видове инвестиции, които могат да се правят на фондовата борса. Ето защо реших да предложа основна информация за най-популярните инвестиционни продукти.

Какво представляват ETFs и Mutual Funds

ETFs (и ти ефс) - Exchange Traded Funds - са фондове, които следят определен индекс и се търгуват като акции на фондовата борса.

Mutual Funds (мючуъл фандз) - взаимни фондове - са фондове, които се състоят от индивидуални акции, от облигации или от комбинация на акции и облигации. Голямо количество от тези инвестиционни продукти е събрано в един фонд и вие инвестирате парите си в него заедно с хиляди други хора, т.е. вие взаимно инвестирате във фонда и сте притежател на една малка частица от него. Mutual Funds  не се търгуват на фондовата борса (за разлика от ETFs) - може да закупите/продадете взаимен фонд само в началото или края на деня. Не може да се обадите в десет часа сутринта и да кажете „Продай моята част от този Mutual Fund!", защото цената няма да се знае, докато пазарът не е затворил същата вечер.

ETF работи по подобен начин; той е фонд, състоящ се от различни активи - акции, облигации, стоки, които се търгуват според определен индекс (например - S&P 500). За разлика от взаимните фондове обаче огромното предимство на ETFs е, че те могат да се продават и закупуват по всяко време на деня, стига пазарът да е отворен. ETFs имат по-голяма гъвкавост и таксите, свързани с търгуването и управлението им, са много по-малки от тези на Mutual Funds. Ето защо аз предпочитам да влагам парите си в ETFs.

Какво представляват дивидентите

Divident e сума пари, която се плаща на акционерите на дадена корпорация; дивидентът е начин да се сподели с акционерите част от печалбата на фирмата. Всяка компания, която се търгува на фондовата борса, се продава за определена цена -  да речем, че сте платили $10 на акция. Вие сте поели риск, защото, след като купите акцията, цената й може да скочи или да падне. Някои корпорации решават, че вместо да влагат цялата си печалба обратно във фирмата, те имат достатъчно капитал на тяхно разположение и могат да си позволят да платят на акционерите си дивидент - един вид благодарност, че акционерите са рискували парите си, за да притежават част от компанията.

Ако сте закупили акция на стойност от $10 и корпорацията ви плаща 50 цента на година, това означава, че тази компания ви дава 5% дивидент. Дивидентите се изплащат на всяко тримесечие и фирмата е тази, която решава на края на кои точно три месеца ще изплати дивидента, т.е. не е задължително да е март, юни, септември и декември; може да е февруари, май, август и ноември.

Дивидентите се облагат с различна данъчна ставка от лихвите по спестяванията. Да речем, че имате спестовна сметка в банката и тя ви е платила $200 годишна лихва - вие ще дължите данък „Доход" върху тази сума, т.е. ще платите данъчната ставка, в която се намирате, според размера на дохода си (15%, 25%, 28%, 33% и т.н.). Ако влизате в 28% „данъчна скоба", ще платите $56 данъци върху $200. Дивидентите, от друга страна, са облагани с т.нар. capital gains rate (ставка на капиталовите печалби) - 15%. Ето защо, ако сте получили $200 от дивиденти през изминалата година, вие ще дължите само $30 данък, което е още една причина да инвестирате във фондовата борса, вместо да държите пари в банката.

Как да прецените дали даден дивидент е достатъчно добър? Има различни видове дивиденти - за акции, ETFs, взаимни фондове и т.н. - и те плащат различен процент - обикновено между 4% и 20%. Знаейки, че банкова спестовна сметка не може да ви донесе повече от 1%,  дивидент от 20% изглежда направо фантастично. Трябва да сте много внимателни, ако решите да закупите акции, които плащат 20% дивидент, освен ако не сте сигурни, че компанията наистина има такива огромни печалби и може да си позволи да плаща висок процент. Не забравяйте, че само защото фирмата ви плаща дивидент, това не означава, че цената на акциите й не може да падне. Също така трябва да сте наясно, че ако корпорацията попадне във финансово затруднение, първото, което ще отреже, ще бъдат дивидентите.

Добър дивидент от уважавана, стабилна компания е между 3% и 6%. Има много корпорации с добра репутация и стабилни финанси, така че инвестиране в техните акции или в ETFs, които са съставени от акции на уважавани фирми, със сигурност е по-добър избор от банкова спестовна сметка, която би ви донеса максимум 1% възвращаемост.