Работните помещения на компанията Dimension в Шанхай наподобяват много геймърска детска стая: до разхвърляните навсякъде клавиатури стоят отворени кенове с кола, на ръба на едно от бюрата се мъдри кукла "Манга". Един от програмистите е решил да използва котката Сиси, отглеждана в офиса, за работна маса – животното понася търпеливо мекото тракане по клавиатурата върху гърба си. Тази непринудена работна атмосфера обаче е търсен ефект: основателите на Dimension не приемат тежките условия на труд във високотехнологичния бранш в Китай, където 80-часовата работна седмица е по-скоро правило, отколкото изключение. "Този производствен модел не работи", казва основателят на фирмата Сю Ян. В Китай тези условия на труд са известни като 996: работа

от 9 ч. сутринта до 9 ч. вечерта 6 дни

в седмицата. Китайското трудово право обаче забранява полагането на извънредни часове труд. Но в компютърния бранш никой не го спазва. "Програмистите днес са смятани за един вид елита на нацията. Смята се, че те печелят много добре и никой не се интересува от това при какви условия работят тези хора", казва консултантката на компанията Кат Гу.

Заедно с Ян са публикували на специализираната платформа за програмисти Github текст за въвеждането на по-хуманно работно време в бранша. Текстът 996.icu всъщност представлява готов параграф, който програмистите могат да включат в своите лицензионни договори. По този начин фирмите, използващи определени софтуерни кодове, се задължават да спазват местните трудови закони. В противен случай те рискуват да загубят лиценза си. Кат Гу и Сю Ян се опитват да променят ситуацията. И двамата обаче не вярват, че по този начин – чрез включването на условия в лицензионните договори – може да бъде решен проблемът с тежките условия на труд в технологичния бранш в Китай. "Наясно сме, че лицензите не притежават реална сила, но поне можем да привлечем вниманието към темата", казва по този повод Гу. Впрочем те вече са постигнали това: в китайските интернет форуми темата е широко дискутирана, особено след като в дебатите се включи и основателят на "Алибаба" Джак Ма. В реч пред служители на фирмата той определи условията на труд 996 като "голяма благословия" за китайския технологичен бранш:

"Ако не даваш повече от другите, как ще успееш?"

попита той присъстващите служители на компанията. По-късно Ма даде малко на заден ход, като заяви, че фирмите всъщност не би трябвало да изискват подобно работно време от своите служители. Обаче уточни, че който искал да успее, трябвало доброволно да приеме въпросните условия. "Изборът на професия е като избора на партньор – когато в цялата работа има любов, времето тече неусетно." Кат Гу има готов отговор на този възглед: ако дадена компания е зависима от извънредния труд на своите служители, това говори, на първо място, за ниска производителност на труда във въпросната фирма. "Тогава трябва да се помисли за по-добър мениджмънт", добавя консултантката. Дотук обаче няма никакви признаци, че е възможна подобна промяна в мисленето. Интернет индустрията е смятана в Китай за образцов бранш, а конкуренцията – вътре в страната и в международен план – е изключително висока. Жао И Кинг от компанията за рисков капитал Puhua Capital казва, че особено в по-малките стартъп фирми се работи изключително много. "Тези компании трябва да инвестират много време и усилия, преди да се наложат на пазара. И ако не успеят да издържат, те бързо губят конкурентоспособност", казва експертката. Бюрата по труда в Китай, които би трябвало да се грижат за това да бъде спазвано трудовото законодателство, почти не се намесват. Но Гу и Ян не желаят да бъдат разглеждани като политически активисти. Трудовите спорове в Китай са чувствителна тема, по която държавата бързо се намесва. Така например, когато през миналата година група студенти решиха да подкрепят исканията на протестиращи работници в Южен Китай, държавата реагира мигновено – много от младежите, които се запознали в една марксистка студентска група, бяха задържани, а една част от тях

продължават да са в неизвестност

Затова и Гу и Ян уточняват, че публикуваният от тях текст в платформата Github не бива да се разглежда като политически манифест. "Спомням си как веднъж един журналист ме попита дали съм лява. А аз на свой ред го попитах какво е ляво и го уверих, че не разбирам нищо от политика." Изглежда, че китайската интернет цензура приема подобно поведение, след като дотук не се е намесила и оставя дебатите да продължат.