Брандън Джонсън започна своя кметски мандат в понеделник с обещание да тласне Чикаго към най-великата му ера досега.
Той положи клетва пред главния съдия на окръг Кук Тимъти Еванс, минути преди да даде обяд в Университета на Илинойс, след поредица от изпълнения, включващи африканска танцова група и младежки хор, изпълняващ Lift Every Voice and Sing, известен като химн на чернокожите.
Джонсън започна речта си, отбелязвайки величието на Чикаго: „красотата“ на езерото Мичиган, „разчупващото граници“ изкуство и дори характерното италианско говеждо месо.
„Има нещо специално в този град и обичам да го наричам душата на Чикаго“, каза Джонсън. „Душата на Чикаго е това, което доведе тук имигранти от цял свят да работят, да се организират, да построят първия небостъргач.“
След като поздрави членовете на Общинския съвет за встъпването им в длъжност, Джонсън се обърна, за да аплодира седящите на сцената съветници. Ходът беше в ясен контраст с встъпителната реч на неговия предшественик Лори Лайтфут, която говори за необходимостта Общинският съвет да изкорени корупцията, след което се обърна, за да ги принуди да станат и да я аплодират – ход, който опетни отношенията й с тях.
„Няма винаги да сме на едно мнение,
но никога няма да поставя под съмнение вашите мотиви или вашия ангажимент“, каза Джонсън на членовете на съвета. „И винаги ще се старая да намерим общ език.“
Той призна за много от предстоящите предизвикателства, като същевременно даде надежда за по-добри дни.
„Твърде много жители на Чикаго се страхуват за безопасността си, когато вървят по улиците“, посочи кметът.
В речта си той напомни и предизборните си обещания като мярката за повишаване на данъка върху прехвърлянето на имоти над 1 милион долара за финансиране на инициативи срещу бездомността, както и към мигрантите, които са намерили нов дом в Чикаго.
Специалните гости на Джонсън включваха щатския прокурор на окръг Кук Ким Фокс, лидера за граждански права преподобния Джеси Джаксън, президента на Американската федерация на учителите Ранди Вайнгартен и много местни работнически лидери.
Джонсън е четвъртият чернокож кмет на града и след като навърши 47 години през март, един от най-младите градоначалници през последните десетилетия. Ричард М. Дейли беше почти на същата възраст, когато встъпи в длъжност на 47-ия си рожден ден през 1989 г.
По-късно в понеделник Джонсън издаде първите си изпълнителни заповеди,
определящи заместник-кметове по безопасността на общността, трудовите отношения и правата на имигрантите, мигрантите и бежанците. Другата му заповед, която има за цел да насърчи младежката заетост, цел, която той подчерта по време на предизборната си кампания, призовава всички агенции да идентифицират работни места на начално ниво, подходящи за млади хора, а бюджетните служители да определят средства за заплащането им, а градът да работи с компании и организации с нестопанска цел за установяване на летни стажове и възможности за кредитиране за обслужване.
Джонсън скоро ще се изправи и пред решението кого да избере за свой постоянен началник на полицията в Чикаго.
„Толкова съм развълнуван и за мен е чест да бъда 57-ият кмет на град Чикаго“, каза Джонсън. „Без значение кой си, къде живееш, какво правиш, петият етаж на кметството принадлежи на хората“, подчерта той.