Лора Георгиева от Чикаго, която чрез фирмата си Destination College съветвала родители, сред които и такива с високи доходи, да се откажат от децата, за да може тийнейджърите да получават финансови помощи за следването си в колеж, казва, че не е направила нищо незаконно.

При отказ от попечителство децата кандидатстват в съда да получат друг настойник – роднина или семеен приятел, и юридически се обявяват за независими от родителите си. Ако се направи малко преди те да навършат 18 години и да влязат в колеж, това ще им дадe право да не вписват доходите на родителите си в молбата за прием и във федералната форма за деклариране на доходите FAFSA. В резултат младежите имат много по-голям шанс да получат стипендии, субсидии и други финансови помощи и да не плащат пълна колежанска такса.

Никой не е бил подложен на натиск да използва тази тактика

– допълва българката. "Някои хора, отчаяни, установиха, че имат нужда от това. Някои хора казаха: „Имаме достатъчно пари да платим за колежа, не ни е нужно или не се чувстваме комфортно", продължава Георгиева. Българката дълги години съветва гимназисти, студенти и родители как се влиза в желания университет и как се плаща по-малко. През 2013 г. създава и фирмата си Destination College. Заявява, че е работила усилено, за да помогне на семейства със средни доходи, които се борят да изпратят децата си в колеж. Според разкрития на ProPublica и "Вашингтон пост" обаче клиенти на Георгиева са хора предимно от богатите квартали около Чикаго – Кристъл Лейк, Лонг Гроув, Нортбрук. Сред тях имало адвокати, лекари, специалисти в технологичния бранш, агенти за недвижими имоти. Откроявали се и собственици на къщи за над 1 млн. долара. Българката от своя страна контрира, че клиентите й печелят между 35 000 и 180 000 долара годишно, а някои все още изплащат собствените си студентски заеми. Много от семействата имали повече от едно дете, които планирали да изпратят в колеж.

Самата Георгиева искала от клиентите си между 4500 и 5000 долара

за пълния си пакет услуги. Това потвърждават две семейства, работили с нея.

В единия от случаите Георгиева прегледала есетата за колеж на момче и му препоръчала различни стратегии да стане по-привлекателен кандидат – като доброволческа работа. Майката на момчето получила съвет да се откаже от попечителството над сина си. Тя казва, че двамата със съпруга й работят, печелейки над 200 000 долара годишно, за да издържат двамата си тийнейджъри. "Защо децата на хора, които работят усилено и са заети всеки ден и нямат време да видят децата си, да бъдат наказвани? Те ще трябва да изтеглят огромни заеми и няма да могат да ги плащат“, обяснява жената. Семейството послушало Георгиева и подало молба за отказване от сина си. Те искали и двете им деца да станат лекари. В крайна сметка обаче след медийните разкрития за схемата майката и бащата оставят молбата да изтече. В друг от случаите подадената молба за отказ от настойничество била отхвърлена в окръг Лейк. Родителите, които живеят в предградието Лонг Гроув, опитали и в окръг Макхенри, но съдията не бил доволен от обясненията защо детето трябва да има друг попечител и отказал да даде разрешение за еманципация на момчето. Съдията се усъмнил в истинността на иска, тъй като семейството заявило, че ще продължи да оказва финансова подкрепа на сина си. Той попитал:

Значи това е шашма?

„Не, не е шашма“, отговорила адвокатката на семейството от фирмата Kabbe Law Group – едната от двете кантори, с които Георгиева работила, за да представляват тийнейджърите в съда. Всички специалисти са на мнение, че отказването от попечителство не е незаконно, но граничи с измама. Схемата беше разкрита от колега на Георгиева, който за разлика от нея не предлагал нейните съвети. Информацията за нередностите стигнала и до Анди Борст, един от директорите в университета на Илинойс в градчето Шампейн. „Това е измама“, категоричен е Борст. По думите му заможните семейства отнемат възможността на по-бедните да получат финансовата помощ, от която наистина се нуждаят. Наскоро законодателите в Илинойс проведоха заседание по въпроса, но

засега мерки не са взети срещу никого

Георгиева твърди, че е координирала работата си с министерството на образованието, откъдето й казали, че отказите от попечителство са позволени. Същото й заявили и няколко адвокати, които били нейни клиенти. "Всички потвърдиха, че това е валиден правен подход“, казва Георгиева. Служители на министерството на образованието обаче заявиха през миналата седмица, че нямат информация за разговори с Георгиева. Българката казва още, че спира да предлага схемата на свои клиенти. Засега. Макар че имало и хора, които дори и след медийните публикации питали дали могат да се откажат от децата си. Георгиева призова и за по-широки реформи, включително за увеличаване размера на федералната субсидия Pell Grants, която в момента достига до 6195 долара за студент за година, и намаляване на възрастта, при която децата се считат за финансово независими от родителите си. Сега тази възраст е 24 години. Самата тя е категорична, че докато има вратичка в закона, щя има и хора, които ще продължават да се опитват да се откажат от попечителство над децата си.