450 лева струва един фалшив сертификат за COVID-19 в схемата с кандидат-депутата от НФСБ Величко Георгиев. 

Фалшивите документи се получавали само за два дни. Според посредника, който е и кандидат за народен представител, на ден се издават между 15 и 30 неистински сертификата само от един лекар, съобщи NOVA. 

Схемата бе съобщена преди ден от директора на дирекция „Национална полиция“ главен комисар Станимир Станев.

Говорителят на главния прокурор Сийка Милева заяви, че ще бъде поискан имунитетът на кандидата за народен представител, за да бъде разследван.

От НФСБ съобщиха, че още в понеделник Величко Георгиев ще бъде изключен от партията. 

Бизнесменът Андрей Бъчваров разказа пред NOVA, че негов приятел в починал от COVID. "Човекът с фалшив сертификат се оказва положителен, заразява го, а приятелят ми беше с диабет и си отиде", каза Бъчваров. 

Схемата действала така, че били нужни само снимки на личните карти, а самият Величко  работел със старша сестра, която през уикенда е в мобилните пунктове в моловете, а през седмицата в поликлиника.

Работи се с еднодозовата ваксина на "Jannsen". Парите се дават на друг посредник, който работи с други медици – в пъти по-експресно.

Зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов заяви, че тези хора са доказано виновни и е напълно постижимо да бъдат наказани.

„БЛС се разграничава от действията на такъв тип колеги. След решение на съда, такъв човек не може да практикува. Той е извършил престъпление”, добави той.

Адвокатът по медицинско право Мария Петрова посочи, че тези престъпления са документални.

„Не винаги законът предвижда лишаване от права. Има основно два механизма това да се случи. Едната възможност е да има влязла в сила присъда, която да налага отнемането на правата. Ако говорим за престъпление, когато лекар дава фалшиво свидетелство за здравето на някой, тогава законът не предвижда отнемането на права. Имайте предвид, че тук говори и за фелдшери и медицински сестри. Те също носят отговорност. Другата опция някой да бъде лишен от права е чрез Етичната комисия на БЛС. За съжаление ние имаме нужда от ревизия и на Етичния кодекс, и на правилата”, добави тя.

На санкция подлежат и тези, които са си платили за фалшив сертификат.

„Много трудно ще е да се провери и докаже, че не сте ваксиниран. Издаването на този документ не е толкова лесно. Лицето обаче няма как да бъде тествано дали е ваксинирано, или не, освен ако не бъде хванато на място”, добави адвокат Петрова.

„Лечебното заведение подава заявка към РЗИ, когато събере достатъчен брой хора, които искат да се ваксинират. Тази заявка се дава в РЗИ срещу конкретни данни. Ваксината се получава при определен ред, съхранява се по определен ред. При започване на поставяне на ваксината, тя се вади, за да достигне определена температура. На пациента се пуска амбулаторен лист, той подписва и документ за информирано съгласие, че ще му се постави тази ваксина. След като се постави ваксината, информацията се изпраща в Информационната здравна система”, обясни д-р Брънзалов.

Според него да се изхвърля ваксина, както са правели участниците в схемата, е кощунство. Той е на мнение, че единственият начин да се хване фалшив сертификат е, само когато фалшиво ваксиниран се разболее с коронавирус. Медикът посочи, че той също е имал случаи на ваксинирани, които са се разболели, но процентът им  е бил твърде нисък.