репродукция: christinas-home-remedies.com

Над 350 милиона души в света страдат от депресия или психични проблеми, съобщи Световната здравна организация(СЗО). Депресията е често срещана във всички райони на планетата. Изследване, извършено с подкрепата на организацията, показва, че около 5 на сто от хората са страдали от депресия през тази година. В България пък през 2011 г. над 151 души са потърсили специализирана помощ заради депресия, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи. На 100 хиляди българи се падат близо по 2,060 души с психически и поведенчески разстройства. Най-много хора страдат от шизофрения, шизотипни и налудни разстройства - над 36 хиляди души.

Жените са по-предразположени към депресия от мъжете, заяви ръководителят на отдела за психично здраве и зависимости в СЗО д-р Шехар Саксена. Броят на жените, засегнати от депресия, е с 50% по-голям от този на мъжете. Това се обяснява със следродилната депресия, която засяга една на всеки пет майки. Депресията се дължи на взаимодействието между социални, психологически и биологични фактори. Понякога тя е свързана със здравословното състояние, тъй като може да бъде предизвикана от сърдечносъдово заболяване. Освен това особени обстоятелства - финансови проблеми, безработица, природни бедствия и конфликти, могат да увеличат риска от депресия.

Най-тежката форма на депресия води до самоубийство. Всяка година близо 1 милион души слагат край на живота си и голяма част от тях са страдали от депресия. „Над 50 на сто от самоубилите се са били депресирани, уверява д-р Саксена. Обикновено самоубийствата се случват около големи празници, например Коледа, когато хора в депресия трудно понасят радостта на околните и започват да се самосъжаляват. Много често специалистите не успяват да диагностицират депресията у младежите, девойките и децата. А колкото по-рано е започнало лечението срещу депресия, толкова по-голяма е ефикасността му. А съществуват ефикасни терапии. За съжаление по-малко от 50% от депресираните получават медицинските грижи, от които се нуждаят. Това съотношение е дори под 10 процента в редица страни.

Симптоми, по които да открием депресията

2_300_03- загуба на интерес към или удоволствие от дейности, които преди това са били приятни - хобита, развлечения, секс и т.н.

 - понижение на настроението, тъга, безпокойство, „празнота"

 - безнадеждност и песимизъм

 - чувство на вина, безпомощност и безполезност

 - понижена самооценка, неувереност

 - понижена енергия, повишена уморяемост, флегматизъм

 - проблеми с концентрацията, запомнянето, вземането на решения

 - безсъние (инсомния), ранно събуждане или склонност към преспиване

 - загуба на апетит и на тегло или обратното

 - мисли за смърт и самоубийство

 - неудовлетвореност, нетърпимост, раздразнителност без обяснение

 - главоболие, храносмилателни проблеми и хронични болки.