Украйна отбеляза 35 години от най-тежката катастрофа в историята на ядрената енергетика. Украинският президент Володимир Зеленски призова международната общност да работи съвместно, за да гарантира ядрената сигурност и да избегне повторение на катастрофата в Чернобил. „Експлозията в централата в Чернобил и последствията й промениха света“, каза Зеленски по време на посещение в забранената зона около авариралата АЕЦ. „Нашата задача е да превърнем забранената зона в зона на възраждане“ и „да направим всичко“, за да се избегне подобна катастрофа в бъдеще, добави той. На 26 април преди 35 години в 01,23 ч. реактор номер 4 на централата, намираща се на около 100 километра от Киев, се взривява по време на тестване на самозахранваща система за сигурност.
Изразено в цифри
измерението на тази катастрофа е следното:
- 10 - толкова дни продължи да гори ядреното гориво след взрива, при което в атмосферата бяха изхвърлени радиоактивни елементи. Според някои оценки те са замърсили до три четвърти от Европа, но най-вече пострадаха Украйна, Беларус и Русия.
- 14 - на тази дата през месец май 1986 г. съветският лидер Михаил Горбачов за първи път публично говори за случилото се, след като съветските власти се опитват да укрият какво е станало в централата.
- 116 000 - това е броят на евакуираните през 1986 г. заради катастрофата от зоната около централата.
- 230 000 - още толкова души са евакуирани в идните години.
- 600 000 - броят на ликвидаторите на последиците от катастрофата, които са изпратени на място със слаба или почти никаква защита.
- 100 000 - според Грийнпийс толкова са към 2006 г. смъртните случаи, предизвикани от катастрофата. Научният комитет на ООН обаче признава официално само тридесетина умрели сред работниците и пожарникарите в резултат на високата радиация веднага след експлозията.
- 2000 - до декември на тази година АЕЦ „Чернобил“ продължава да произвежда електричество. Тогава последният действащ реактор е спрян под натиска на Запада.
- 2,1 - толкова милиарда евро, финансирани от международната общност, са вложени в изграждането гигантски стоманен саркофаг, поставен в края на 2016 г. над Четвърти реактор на централата и въведен в експлоатация през 2019 г., за да не изтича радиация оттам.
- 24 000 - след толкова години властите смятат, че хората ще могат да живеят в пълна безопасност в зоната на Чернобил. Но въпреки това мястото привлича все повече туристи, а Киев иска да го впише в световното културно наследство на ЮНЕСКО. Поради почти пълната липса на човешка дейност в района там изобилстват флората и фауната.
Чернобил предупреждава и вдъхновява
Обширната и пуста Чернобилска забранена зона около мястото на най-тежката ядрена авария в света е мрачен паметник на човешките грешки. Въпреки това 35 години след експлозията на ядрен реактор украинците намират в нея вдъхновение, утеха и източник на доходи.
След като роботи вътре в купола започнаха да демонтират реактора, местни служители изпитаха ново чувство на оптимизъм за съдбата на зоната. „Това е място на трагедия и памет, но е и място, където можеш да видиш как човек може да преодолее последиците от глобална катастрофа“, каза украинският заместник-министър на околната среда Бохдан Боруховски. „Искаме да се появят нови възприятия, че това не е забранена зона, а зона за развитие и съживяване“, добавя той пред „Асошиейтед прес“. За него тези възприятия включват насърчаването на туризма. „Нашият туризъм е уникален, той не се вмества в класическата концепция за туризъм“, каза министърът и добави: „Това е зона за размишления и осмисляне, зона, където може да се види въздействието на човешка грешка, но може да се види и героизмът, който я поправя“.
Туризъм сред радиация
Туризмът в Чернобилската зона се увеличи двукратно след пожъналия успех телевизионен минисериал от 2019 г. и украински служители се надяват, че нивото на интерес ще се запази или ще нарасне, след като отмине глобалната пандемия. Един от основните магнити за туристите е да видят руините на Припят, някога модерен град с 50 000 жители, който сега лежи в разруха и е обрасъл с бурени. Сега върви работа по изграждането на пътеки, за да може посетители по-лесно да обикалят сред руините. Чернобилската АЕЦ не работи, но все още остава да се свърши много работа в изведената от експлоатация централа. Боруховски каза, че всичките четири реактора трябва да бъдат демонтирани до 2064 г. Украйна е решила също обезлюдената зона да стане централизирано хранилище за отработено ядрено гориво от останалите четири атомни електроцентрали в страната, което да бъде открито тази година. Доскоро отработеното гориво се изпращаше в Русия.