Чуждестранните инвеститори в САЩ са похарчили 260 милиарда долара за да отворят, придобият или разрастват бизнеси в страната през изминалата година, но това е с 32 % по-малко от преди и рекордно ниско ниво в сравнение с най-високото до момента от 436 милиарда през 2015-та.
Най-голям дял от чуждестранните инвестиции миналата година е направила Канада (66.2 милиарда долара), последвана от Великобритания и Япония. Няколко фактора афектират тенденциите за инвестиции от чужди страни, един от които е силният американски долар, чиято уязвимост през последните 2 години може да е причина за спада. Анализатори отдават значение и на нестабилност на финансовите пазари по целия свят.
Големите бизнеси приветстват с отворени обятия пари от чужбина, които помагат при разрастване, проучвания и развитие на бизнеса и работната сила. Администрацията на Доналд Тръмп дава противоречиви сигнали що се отнася до чуждите инвестиции. Белия дом блокира Сингапурския технологичен гигант Broadcom, който се опита да купи Калифорнийската компания за чипове Qualcomm, под предлог, че американската технологична индустрия може да се премести в Китай. Освен това Администрацията на Тръмп внесе проектозакон в Конгреса, който дава по-широки правомощия на Комисията за чуждестранни инвестиции, която преглежда подобни сделки. „Миналата година наблюдавахме много несигурност”, казва Нанси Маклърнън, която е президент на Организацията за чуждестранни инвестиции. Според нея тази тенденция идва и след Британския Брекзит.