Около 25 миротворци, участващи в ръководената от НАТО мисия в Косово (КФОР), бяха ранени при сблъсъци със сръбски протестиращи, които поискаха отстраняването на наскоро избраните кметове от етнически албанци, предаде АФП.
Мисията КФОР заяви, че се е сблъскала с "непровокирани нападения", докато е противодействала на тълпата.
По време на сблъсъците бяха ранени над 50 сърби. Двама са тежко ранени, а един е в критично състояние, съобщи РТС.
Министърът на външните работи на Италия заяви, че трима нейни войници са тежко ранени, а министър-председателят на страната Джорджа Мелони се присъедини към призива на НАТО "всички страни да направят крачка назад, за да намалят напрежението".
Косовските сърби бойкотираха изборите миналия месец в северните градове, които позволиха на етническите албанци да поемат контрола над местните съвети въпреки нищожната избирателна активност от под 3,5 % от гласоподавателите.
Правителството на косовския министър-председател Албин Курти официално назначи кметовете миналата седмица, като не се съобрази с призивите за намаляване на напрежението от страна на Европейския съюз и Съединените щати, които подкрепят независимостта на територията от Сърбия през 2008 г.
Много сърби настояват за изтеглянето на косовските полицейски сили, чието присъствие в Северно Косово отдавна предизвиква съпротива, както и на кметовете етнически албанци, които те не смятат за свои истински представители.
Фрактури и изгаряния
Рано тази сутрин групи сърби влязоха в сблъсъци с косовската полиция пред сградата на общината в град Звечан, населен със сръбско мнозинство, и се опитаха да влязат в сградата, след което органите на реда отговориха със сълзотворен газ.
Водените от НАТО мироопазващи сили в рамките на мисията KFOR първоначално се опитаха да отделят протестиращите от полицията, но по-късно започнаха да разпръскват тълпата, използвайки щитове и палки.
Няколко протестиращи отговориха, като хвърляха камъни, бутилки и коктейли "Молотов" по войниците, но бързо бяха отблъснати на няколкостотин метра от сградата на община Звечан.
"Докато противодействаха на най-активните крайни части на тълпата, няколко войници от италианския и унгарския контингент на КФОР бяха обект на непровокирани нападения и получиха травматични рани със счупвания и изгаряния вследствие на експлозията на запалителни устройства", се казва в изявление на КФОР.
Единадесет италиански войници са били ранени, като "трима от тях са в тежко състояние", заяви министърът на външните работи Антонио Таяни.
"Няма да толерираме по-нататъшни нападения срещу КФОР", заяви Мелони. "От съществено значение е да се избегнат по-нататъшни едностранни действия от страна на косовските власти и всички страни да направят крачка назад, за да намалят напрежението".
НАТО категорично осъди "непровокираните" нападения срещу войските на КФОР, като добави, че подобни действия са "напълно неприемливи".
"Насилието трябва да спре незабавно. Призоваваме всички страни да се въздържат от действия, които допълнително нагнетяват напрежението, и да започнат диалог", се казва в изявление на НАТО.
Командващият мисията на КФОР, дивизионен генерал Анджело Микеле Ристуча, заклейми "неприемливите" нападения и подчерта, че КФОР "ще продължи да изпълнява мандата си безпристрастно".
Косовската полиция съобщи, че "организирани" демонстранти са се събрали в градовете в северната част на Косово, където живеят много етнически сърби, които отхвърлят независимостта на Косово от Сърбия.
"Протестиращите, използвайки насилие и хвърляйки сълзотворен газ, се опитаха да преминат през кордоните за сигурност и да влязат насилствено в сградата на общината", се казва в изявление на косовската полиция, "Полицията беше принудена да използва законни средства, като (лютив) спрей, за да спре протестиращите и да овладее ситуацията."
През 2008 г. Косово едностранно обяви независимост от Сърбия, а Белград и ключовите му съюзници Русия и Китай отказаха да я признаят, което на практика попречи на Косово да получи място в ООН.
Сърбите в Косово останаха до голяма степен лоялни към Белград, особено в северната част, където те са мнозинство и отхвърлят всеки ход на Прищина да затвърди контрола си над региона.
Международна загриженост
КФОР заяви, че е засилил присъствието си в Северно Косово след последните събития и призова Белград и Прищина да се включат в ръководения от ЕС диалог за намаляване на напрежението.
"Призоваваме всички страни да се въздържат от действия, които биха могли да разпалят напрежението или да предизвикат ескалация", се казва в изявление на КФОР.
В петък полицията вече беше използвала сълзотворен газ, за да разпръсне сърбите в Северно Косово, които протестираха срещу назначаването на кметове.
В отговор Белград постави армията си в състояние на повишена готовност и нареди на силите да се насочат към границата с Косово.
Руският външен министър Сергей Лавров, който говори по време на посещение в Кения, заяви, че "сърбите се борят за правата си в Северно Косово".
"Голяма експлозия се очертава в сърцето на Европа, където през 1999 г. НАТО извърши агресия срещу Югославия", заяви Лавров, визирайки интервенцията на НАТО срещу Белград през 1999 г., която на практика сложи край на войната между сръбските сили и етническите албански партизани.
Посланикът на САЩ и пратеникът на Европейския съюз призоваха етническите албански кметове на среща в Прищина в опит да намалят напрежението.
Два журналистически екипа от Прищина съобщиха, че протестиращите са нарязали гумите на автомобилите им и са ги напръскали със спрей, а местната асоциация на журналистите призова органите на реда да осигурят безопасна работна среда.