Изготвя се нов закон за българите зад граница. Той е изготвен от политическия Изследователски център. Това каза депутатът от “Демократична България” и председател на комисията по политиките за българите извън страната Антоанета Цонева по време на срещата на българските медии по света.

"Искаме да направим мрежа за българските читалища, както имаме такава за неделните училища. Знам, че нашите сънародници имат най-разнообразни форми на организация, но с така читалищата ще могат да влязат в мрежа, както неделните училища", каза тя. 

Тя подчерта, че читалищата и културните институти зад граница не биха си пречили.

Цонева подчерта, че това, което са си поставили за цел правителството е, в шест месечен срок да бъде налице електронната идентификация. Според нея така всеки ще има приложение, с което да има връзка с администрацията и услугите няма да се делят на консулски и на такива от страната.

Програма за подпомагане на българските медии зад граница 

В рамките на обсъждането на Бюджет 2022 успяхме да сложим началото на една програма върху подкрепа на българските медии зад граница. Със скромните 200 000 лв. започва тази програма и се надявам да постави едно добро начало, така че вестниците, списанията и сайтовете да могат да развиват своите издания с подкрепа на българската държава, каза Цонева.

Комисията за българите в чужбина с фокус към сънародниците ни в Украйна 

През последните дни след избухването на войната в Украйна основното ни внимание е фокусирано върху това как се справят българските институции, за да бъде защитено здравето и живота на българите, които се намират в Украйна, на украинците с български произход, както и на украинските граждани, които бягат от войната, обясни тя. По думите й комисията е силно ангажирана с проблемите на българите - бежанци от Украйна и отблизо работи с Министерството на външните работи. Комисията за българите в чужбина се е запознала с индивидуални случаи, както и с по-обширни въпроси във връзка с политиката по даване на закрила, която все по-мащабно ще се прилага в България, след като Европейският съюз задвижи и Директивата за временна защита, която украинските граждани ще могат да ползват на територията на ЕС. Тя подчерта, че основните задачи по извеждането на българите от Украйна са в правомощията на изпълнителната власт.