Викингите са свързани с една от най-мрачните, но и героични епохи на Средновековието. Ако човек не се интересува задълбочено от средновековната култура на Севера, едва ли може да избяга от представата за викинга като огромен кръвожаден мъж със сплъстена руса коса, разнасящ адска воня след месечен престой на борда на примитивен кораб заедно с още 20 – 30 такива като него. Тази представа има твърде много несъответствия с установеното от историци и археолози за викингите. И докато по отношение на кръвожадните изстъпления тези жестоки воини са давали достатъчно поводи за изграждането на ужасяващ образ у своите съвременници от другите народи, то останалите аспекти на общата представа за тях са доста погрешни. Викингите: какво наистина знаем и какво не за най-свирепите морски воини Може и да е странно, но някои практики на викингите и северните народи, на които принадлежат, се ценят като норми в съвременния ни живот. Викингите обикновено имали по-дълги коси и бради, но

били доста чисти хора

които взимали мерки да се грижат за външния си вид. Принадлежности за подстригване са открити през годините от археолозите и доказват това. Има намерени гребени, бръсначи и дори тампони за уши, използвани както от мъже, така и от жени. Лошата лична хигиена е само един от многото митове за викингите. Има писмени сведения, че жените в някои части на Британия си падали по завоевателите повече, отколкото по местните мъже именно защото викингите си миели често косите и си сменяли дрехите.

Викингите: какво наистина знаем и какво не за най-свирепите морски воини

Никога не е имало доказателства, открити от археолозите, които да показват, че викингите са носили шлемове с рога. Те обаче са носели различни видове шапки и шлемове, които очевидно имат за цел да предпазят черепите им от удари в бой.

Идеята за шлемовете с рога възниква чак през 19 век. Цикълът от четири опери на Рихард Вагнер имплантира образа на шлема с рога в нашето въображение толкова силно, че трудно си представяме викингите без тях. С изключение на неделя и понеделник,

имената на дните от седмицата идват от скандинавските богове

и са пренесени в английския от викингите. Вторник (Tuesday) идва от Tiu или Tiw, което е англосаксонското име на Tyr – богът на войната. Той е един от синовете на Один – Odin или Woden. От него пък произлиза името на срядата - Wednesday. Името, с което всички ние вероятно сме най-запознати, е на Тор, Богът на гръмотевиците, откъдето се появи четвъртък – Thursday. Петък (Friday) произлиза от Фрея – Freyja, съпругата на Один, която представлява любовта и красотата. Съботата (Saturday) вече не е „викингска“ – идва от Сатурн, който е бил древноримският бог на забавлението и празника.

Викингите: какво наистина знаем и какво не за най-свирепите морски воини

Викингите вярвали, че когато умрат в бой, ще отидат във Валхала. Преди да се появи християнството, Валхала се е смятала за вечния рай на воините. Според вярванията на северняците съществуват богини-воини, които след сраженията претърсвали бойните полета за паднали герои. Това са валкириите. Воините, за които се смята, че са умрели храбро, ще бъдат пренесени от тях във Валхала. Друго място, на което скандинавците са вярвали, че могат да се озоват след смъртта си, е Хелгфйел. Това е мястото, където хората биха отишли, ако живеят пълноценен живот. И накрая, някой, който е умрял безчестно, ще отиде на място, наречено Хелхайм, подобно на ада. Има ясни доказателства, че

викингите са тези, които са открили Америка

приблизително 500 години преди Христофор Колумб. Първата група европейци, стъпила на северноамериканска земя, е група викинги, водени от Лейф Ериксон. Баща му, Ерик Червения, също е бил много известен пътешественик преди раждането на сина си. Той всъщност създава първото европейско селище на Гренландия. Смята се също, че Ерик Червения е плавал от Исландия до Канада и е насърчил сина си да изследва нови земи, точно както него. Средновековието не е било добро време за жените, но при северняците, макар че не става дума за еманципация, правата на жените са били много големи, в сравнение с останалата част от Европа, поне до настъплението на християнството. Дамите имали някои права и свободи, като например способността да наследяват имоти, да подадат молба за развод и да постигат споразумения, ако бракът не успее. Има сведения, че жена е можела да поиска развод, ако мъжът й не се справя добре със съпружеските си задължения. Викинг не е народностно наименование. То означава човек, тръгнал на морски пиратски поход, а повечето скандинавци всъщност са били фермери. Жените са имали възможност да изберат да участват в такива опасни набези. Има писмени сведения, че след поражения на викингски нашественици победителите са намирали трупове на жени-воини.

Викингите предпочитали руса коса

По някаква причина викингите са били очаровани от русата коса, както в много страни днес. Това е бил техният идеал за красота. Русата коса е много разпространена сред скандинавците, но по времето на викингите "колкото по-русо, толкова по-добре". Мъжете с черна коса са били склонни да използват сапун с висока концентрация, за да изрусят косата си и да я направят ярка. Някои групи викинги също са избелвали брадите си.

Друга теория е, че първо са използвали такъв сапун, за да се отърват от въшките, а изрусяването на косата е просто страничен ефект.

Татуировките са съществували много преди времето на викингите. Това обаче не означава непременно, че те са имали татуировки. Някои хора днес показват, че имат викингско наследство в кръвта си, като си правят това, което смятат за традиционни викингски татуировки. Все още обаче не сме сигурни дали викингите наистина са имали тези татуировки или те са били просто нарисувани древни символи. Телевизиите и филмите изобразяват викингите фалшиво, като често ги показват покрити с татуировки. Като за времето си викингите са били много чисти хора и може би не са искали да покриват телата си с нещо, което не могат да измият.

Викингите и Bluetooth

Съществувал е скандинавски крал на има Харалд Блутут. Той е обединил съвременните Дания и Норвегия. През времето на управлението си успял да събере околните викингски племена, за да създаде място, където всички те биха могли да съществуват съвместно. Много години по-късно Джим Кардач, който е изобретателят на Bluetooth, кръщава своето изобретение на крал Bluetooth. Символът на Bluetooth е комбинация от H и B, за Harald Bluetooth. Кой да знае, че един средновековен крал ще окаже такова влияние върху съвременното общество? Викингската митология вдъхновява и удивителната фентъзи трилогия на Толкин "Властелинът на пръстените". Във викингската митология има нещо, наречено Пръстенът на Андвари, което е история от скандинавска легенда, според която ако носи пръстена, човек става прокълнат. Събитията в легендата се разиграват във вселена, наречена Мидгард, което означава Средна земя. Разбира се, Толкин не основава романите си изцяло върху скандинавските легенди, но е много очевидно, че е бил вдъхновен от тях.