Здравей, Ангел! Какъв е рискът, ако инвестирам всичките си спестявания? Чувала съм много различни отзиви от приятели за рисковете от инвестирането и не знам на кого да вярвам. В същото време виждам, че парите, които съм събрала в банката, стоят на едно и също ниво, за тях не получавам никакви лихви и се опитвам да разбера как да направя така и те да започнат да правят пари за мен?
Също така имам два пенсионни фонда, които са отворени в банката, и те също не носят абсолютно никакви лихви, а до пенсия ми остават поне 25 години. Откъде да започна и как да променя тази ситуация, така че парите ми да работят за мен?
Нека да започнем стъпка по стъпка. Първото нещо, на което трябва да обърнем внимание, е разликата между инвестиране и спестяване. Това са две тотално различни неща и самите те работят по тотално различен начин, въпреки че много често хората ги бъркат.
При спестяването обикновено говорим за пари, които са не повече от 3 месеца от сегашния ни доход и могат да се използват в случай на спешна нужда. За тези пари не е важно да трупат лихва или дивиденти - за тях е важно да са там и да са достъпни веднага щом са ни нужни.
Затова казвам - не повече от 3 месеца от дохода ни, защото според мен, ако е повече от това, рискуваме тези пари да бъдат изядени от инфлацията и да намалят покупателната си способност с течение на времето. По този начин ние губим пари, а не печелим, което искаме да избегнем по възможно всякакъв начин.
В същото време нека поговорим за втория процес, който е засегнат в твоя въпрос - инвестирането. Това е един по-дългосрочен процес, който изисква стратегия, дисциплина и основно разбиране на това как работи дадената инвестиция.
Важно е също да знаем каква е точната цел на инвестицията и след колко време искаме да я постигнем. Тук говорим за процеси като пенсиониране, образование за деца или просто за инвестиция за бъдещето, която цели да победи нищожната лихва на банката.
Все още въпреки статиите, които пиша всяка седмица, се натъквам на хора, които са затворили пари в пенсионни акаунти в банката на нищожна лихва и си мислят, че като са приспаднали пари от данъците си чрез този акаунт, всичко е готово. Това е грешно, пенсионните акаунти трябва да са инвестирани на пазара, за да могат да работят и да трупат дивиденти, капитални печалби и растеж през годините.
Оставяйки пенсионни сметки в банката за дълъг период от време, тези хора не само губят от потенциалния растеж, но и губят от покупателната стойност на парите заради инфлацията, която е около 2-3% на година, което изяжда стойността им. Това е груба грешка, която се наблюдава масово в източноевропейските общности в Америка и почти никога при американците.
Причината, разбира се, са лошите съветници в нашите общности, или по-точно липсата на достатъчно добри финансови специалисти, които да напътстват хората. Имаме много добри данъчни счетоводители и тези, с които работя в партньорство, се стремят да учат клиентите си как правилно не само да приспадат, а и да успеят да инвестират. Но има и много други счетоводители, с които съм говорил, и те не са особено загрижени от състоянието на тези пари, след като са изписани от данъци.
В този ред на мисли е важно да спомена, че в моя офис всеки месец се провеждат класове за хора, които са заинтересовани да учат за това как работят инвестирането и финансовата система в Америка. Като резултат от тези класове те могат да придобият умения и лицензи сами да управляват парите си или да помагат на други хора да инвестират по-успешно чрез 401К, IRA и детски образователни сметки.
Нека да се върнем и да обобщим отговора на твоя въпрос - не е нужно и правилно да се инвестират всичките пари. Някои от тях трябва да останат в спестявания, за да има лесен достъп до тях в случай на нужда, но да не са повече от 3-месечния ти доход. Всичко друго, включително пенсионните сметки, трябва да бъдат внимателно инвестирани в различни фондове с различно ниво на риск и различни свойства. С голямо удоволствие бих ти асистирал в подбора на фондовете и цялостната стратегия, ако ми позволиш.