Здравей, Ангел! Днес искам да те попитам един въпрос, който ми се върти из главата дълго време, но все нямам шанс да намеря компетентен отговор и да съм сигурен, че информацията е точна.
Ето го и него - какво се случва с моите пари, инвестирани в пенсионен акаунт като TRADITIONAL и ROTH IRA или 401K? Губя ли тези пари като цяло, частично или те остават при мен, ако се случи да прибегна до банкрут?
Здравейте и благодаря за хубавия въпрос, не мисля, че досега сме говорили на тази тематика.
Това определено е тема, която интересува много от нас, които имаме такъв вид сметки, защото в живота и особено в Америка никога не се знае как и под какви финансови обстоятелства можем да попаднем и е редно да знаем как да подходим с пенсионните си сметки в случай на банкрут.
Много от хората, които съм наблюдавал през годините, се плашат и ако са тръгнали по пътя на банкрута, се опитват да си ликвидират и кешират всички инвестиционни сметки, които имат, и това е огромна грешка, когато става въпрос за пенсионните фондове.
Причината за това е, че те са изключително добре предпазени от конфискация и са един от най-сигурните активи, които можем да запазим като собственост в случай на банкрут било то под формата на Глава 7 и Глава 15.
Протекцията на пенсионните сметки обаче е различна за различните видове акаунти, като например 401K или Traditional/Roth IRA. При 401К ние се радваме на пълна протекция без значение каква е сумата в този вид сметки, те остават наша собственост и след банкрута. При личните пенсионни сметки като Traditional/Roth IRA е малко по-различно, защото те не са под опеката на даден работодател, а са лично наши и протекцията при тях е до сумата от $1,245,475 на човек, всичко или част от сметката над тази сума може да бъде конфискувана.
По принцип много от нас, българите, нямаме такъв проблем, защото сме сравнително нова етническа група в Америка и не сме имали физически времето да натрупаме толкова големи суми в пенсионните си сметки, но е хубаво да се знае докъде и как можем да се разпростираме, когато планираме финансовото си бъдеще.
Важно е тази информация да се знае и да излезе наяве, за да сме наясно със законите и техните разновидности, а и да се предпазим от излишната паника и грешките, които бихме допуснали, ако извадим парите си преди 59 ½ годишна възраст и особено ако те са били приспадани от данъци и сега ще дължим такива на лихвите и на главницата при погрешно предварително изваждане. Както споменах, много от хората правят такава грешка при мисълта за банкрут и в паниката си се оплитат в още повече финансови неприятности, които не само че не им помагат, а дори ги дърпат рязко назад в най-лошото за тях време.
Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.