Все още не е ясен крайният резултата от изборите и е възможно именно гласовете от чужбина да се окажат решаващи за крайната победа на изборите, смята социологът Елена Дариева, която гостува в изборното студио на BG VOICE.
Социологът обясни разликата между екзит пол и паралелно преброяване и подчерта, че второто използва реални протоколи и затова е по-сигурно. При То обаче може да се забави в зависимост от процедурата при преброяването.
Изискването да се показва всяка бюлетина на камерата забавя процеса и първите данни може да излязат по-късно през нощта, а когато гласуването е само машинно отчитането става по-бързо.
Извадката тип екзит пол е само за територията на България.
То не обхваща вота на българите зад граница и той може да наклони везните в последния момент. Запитана от водещия Ясен Дараков дали смята, че това е възможно, Дариева отговори утвърдително:
"Склонна съм да се съглася, че гласовете от чужбина ще повлияят кой ще бъде победителят. Партията с най-значим дял досега е ДПС, а на последните избори имаха добро представяне ПП и Възраждане."
Дариева не вижда ясно очертана възможност за бъдещо управленско мнозинство. Първите две формации ще имат половината депутатски места, а предстоящите местни избори ограничават коалиционните им стратегии, защото водещите формации не искат да рискуват да отблъснат твърди избиратели ако се коалират.
От коалиция ПП и ДБ чухме заявки за възможен диалог около важни теми като съдебната реформа и приемането в Шенген и препотвърждаване на евроатлантическата геополитическа посока. Този сигнал обаче е от страна на Христо Иванов и не чуваме такива заявки от лидерите на ПП, каза Дариева.
Според нея това поставя въпроса за целостта на обединението ПП и ДБ в бъдещия парламент. "Символен е въпросът и коя ще бъде първата сила в бъдещ кабинет“ - припомни социологът и изрази мнение, че може би ще има стремеж една управленска коалиция да бъде от поне три партии.
Запитана за ролята на ДПС в следващия парламент, Дариева посочи, че ДПС стабилно препотвърждава резултатите си в цялата тази поредица изори от началото на 2001 година.
"...Те са непреодолим фактор в българската политика, но смятам, че още не са се отърсили от стигмата, която носят още от Тройната коалиция...
Преди изборите анкетирахме на тема коя политическа сила искате да участва в новото правителство и ДПС бе най-нежелана, дори повече от Възраждане - каза Дариева - Всяка политическа формация която тръгне към коалиция с ДПС ще има труден разговор най-малко със собствените си избиратели и особено наесен на изборите."
Запитана доколко хартиената бюлетина е успяла да помогне на партии като БСП, които бяха за хартиен вот, социоложката отговори, че предстои да видим по данните от паралелното преброяване какво се е случило, защото при гласуването в предишните избори нямаше невалидни бюлетини, а сега първо трябва да видим дяла на недействителните гласове и едва тогава ще можем да преценим.
В сравнение с предходните избори обаче активността е много малко по-висока, вероятно с разлика около 100 000 гласа, и очаквахме такъв да е дялът на хората, привлечени от възможността да гласуват на хартия, подчерта Дариева. Тя припомни, че на предните избори при сондаж две трети от анкетираните са отговорили, че искат да гласуват с машина, а 24 % предпочитали с хартия. Сред електоратите на БСП и ДПС обаче дялът на вторите достига до половината анкетирани. Т. е. ако има политически формации, за които връщането на хартиената бюлетина е от значение, то това са тези две.