Ако преяждате в продължение на дни по коледно-новогодишните празници и последвалите ги имени дни, време е да се съсредоточите върху непреработените храни, правилната хидратация и пълноценния сън. 


Януари е време да започнете здравословно начало на новата година. След дни на консумация на висококалорични храни, алкохол и дълги часове с приятели с малко сън, тялото със сигурност изисква почивка и подмладяване.

Как да започнем детоксикацията

След новогодишните празненства започването на детоксикация чрез приоритизиране на хидратацията би било идеална стъпка към здравословно начало.

„Пийте много обикновена вода, вода с плодове или вода с подправки и включете билкови чайове, които могат да имат полезни свойства. Съсредоточете се върху диета, богата на богати на хранителни вещества храни, като плодове и зеленчуци, за да попълните основни витамини и минерали. Включете упражнения, като ходене или йога, за стимулиране на кръвообращението и подпомагане на естествените процеси на детоксикация на тялото“, казва Садиа Сана, старши диетолог, CARE Hospitals, HITEC City, Хайдерабад.

„По време на фазата на детоксикация е от решаващо значение да избягвате алкохола и преработените храни, тъй като те могат да попречат на процеса на детоксикация“, допълва Сана.

Какво се случва по време на детокс?

„Детоксът е прост начин за намаляване на преработената храна и подобряване на метаболизма. Тъй като преработената и нездравословна храна възпрепятства процеса, като ядете прости и лесни за смилане хранителни продукти, храносмилателната система увеличава способността си за усвояване на хранителни вещества. Не забравяйте, че балансираният подход, който набляга на хидратацията, храненето, упражненията и почивката, ще допринесе за по-ефективна детоксикация след празненства“, казва Сана.

Справяне с махмурлука

Справянето с махмурлука може да бъде трудно, но грижата за тялото ви с правилното хранене може да ви помогне да се възстановите бързо след препиване.

„Алкохолът действа като диуретик, което води до повишено уриниране и дехидратация. Тъй като много течности се изхвърлят от тялото, електролитният баланс се нарушава, което от своя страна води до умора, раздразнение и т.н.

Алкохолът дразни стомашната лигавица на човек и това може да доведе до забавено храносмилане и да създаде смущения в нашите органи като черния дроб и панкреаса, които водят до чувство на гадене или безпокойство. Той пряко влияе и върху нивата на кръвната захар в тялото и следователно веднага щом нивото на кръвната захар спадне, човек започва да се чувства замаян, уморен, объркан и т.н. Алкохолът се абсорбира много лесно в стомаха и червата и следователно най-лесният трик е да ядете и се хидратирате преди, по време и след пиене на алкохол“, обяснява Рия Десай, старши диетолог в болници Wockhardt.

Ето някои прости съвети за облекчаване на този дискомфорт:

Хидратирайте се: Започнете с пиене на много вода на малки интервали. Това помага на тялото ви да се възстанови от дехидратацията, причинена от алкохола, което ви кара да се чувствате по-добре по-бързо. 

Електролитите са вашите най-добри приятели: Опитайте да отпиете чаша кокосова вода или електролитна енергийна напитка или обикновена чаша вода със захар и сол, които незабавно ще попълнят електролитните запаси на тялото ви.

Изберете храни, богати на витамини и минерали: Храни с високо съдържание на витамини B и C могат да бъдат особено полезни. Консумирането на купа смес от пресни плодове, зелени листни зеленчуци, сьомга и т.н. може да бъде полезно.

Тези витамини подпомагат процеса на възстановяване и поддържат цялостното ви благосъстояние, като намаляват алкохола, предизвикващ възпаление в тялото.

Избягвайте мазни храни: Въпреки че мазната закуска може да изглежда изкушаваща, тя не е най-добрият избор. Всичко, от което се нуждаете, са здравословни въглехидрати, за да повишите нивата на кръвната си захар.

Джинджифил за гадене: Ако се чувствате гадене, джинджифилът може да бъде успокояващ. Чай от джинджифил или джинджифилов шот би бил най-идеалният вариант. 

Яжте балансирана храна: Изберете питателна храна със смес от протеини като яйца, сьомга или пиле, ядки, сложни въглехидрати като овесени ядки, многозърнести тостове или роти, просо, кафяв ориз и добри здравословни мазнини от ядки и семена. 

Почивка и сън: Вашето тяло се нуждае от време, за да се възстанови, така че опитайте да спите допълнително. Почивката позволява на тялото ви да се лекува и регенерира.