Руските власти обявиха престижния Йейлски университет в САЩ за "нежелана организация", като го обвиниха по-специално в стремеж да "дестабилизира" страната. Руската главна прокуратура заяви в съобщение за медиите, че е "решила да обяви дейността на чуждестранната организация Йейлски университет за нежелана на територията на Русия".
"Дейността на този университет е насочена към подкопаване на териториалната цялост на Руската федерация, налагане на международна блокада на държавата и подкопаване на икономическите ѝ основи, както и към дестабилизиране на социално-икономическата и политическата ситуация в страната", допълва институцията.
Обявяването на дадена организация за "нежелана" означава забрана на дейността й в Русия и определя, че руснаците, които работят за нея или я финансират, рискуват да бъдат преследвани. Неотдавна това се случи с неправителствената организация "Амнести Интернешънъл". Точните последици от тази забрана обаче не са ясни за американския Йейлски университет, който е базиран извън територията на Русия.
Руската главна прокуратура твърди, че сред възпитаниците на университета в Йейл има активисти на Фонда за борба с корупцията (ФБК) - организацията на починалия в затвора руски опозиционер Алексей Навални. Те са използвали знанията, които са придобили там, за да "засилят протестните действия в Русия", твърди прокуратурата. Самият Алексей Навални, който през февруари 2024 г. почина на 47-годишна възраст при мистериозни обстоятелства в наказателната колония "Полярен вълк", намираща се в Полярния кръг, е учил в Йейл.
Йейлският университет, основан през 1701 г., се намира в щата Кънектикът, в североизточната част на САЩ. Той е от Бръшляновата лига, която обединява осем от най-известните университети в страната.
Русия състави за първи път списък на "нежеланите" организации през 2015 г. Сега в този списък са включени повече от 200 организации, отбелязва АФП.