САЩ, Южна Корея, Великобритания и Украйна казват, че Северна Корея е изпратила войски в Русия за евентуално разполагане в Украйна, ход, за който в сряда Белият дом заяви, че е в нарушение на резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Кремъл, който води война в Украйна от февруари 2022 г., и Северна Корея отрекоха севернокорейски войници да са в Русия. 

Какво може да направи Съветът за сигурност на ООН, ако санкциите му срещу Северна Корея се нарушават?

Какво се случва, ако има нарушение?

Северна Корея е под санкциите на Съвета за сигурност на ООН от 2006 г. насам и мерките непрекъснато се засилват през годините с цел възпиране на Пхенян да разработва ядрени оръжия и балистични ракети. Съветът за сигурност има комисия по санкциите срещу Северна Корея – съставен от 15 страни членки на съвета, включително Русия – за да "проучва и предприема подходящи действия относно информация за предполагаеми нарушения." Тя действа с консенсус и може да определя физически и юридически лица. 

Член на Съвета за сигурност може също да предложи действие чрез приемането на резолюция, но това ще изисква поне девет гласа "за“ и нито едно вето от Русия, Китай и САЩ Франция или Великобритания.

Какви са някои от санкциите на ООН, наложени на Северна Корея?

Съгласно санкциите на Съвета за сигурност на ООН на държавите е забранено да се "ангажират с приемане на обучители, съветници или други длъжностни лица за целите на военно- или паравоенно- обучение, или на обучение, свързано с полицията." Освен това Северна Корея е обект на оръжейно ембарго. 

Как се наблюдават санкциите на ООН?

Група от независими експерти – назначена от генералния секретар на ООН – наблюдаваше спазването на санкциите на ООН срещу Северна Корея за 15 години, докладвайки два пъти годишно пред Съвета за сигурност и препоръчва действия за подобряване на изпълнението на мерките. 

Докладите посочват лица, организации и държави, които експертите са разследвали или за които са смятали, че са нарушили санкциите. Докато санкциите на ООН срещу Северна Корея са за неопределено време, мандатът на комисията от експерти се подновява ежегодно от Съвета за сигурност. През март Русия наложи вето на това подновяване – Китай се въздържа – и експертите спряха да наблюдават прилагането на санкциите на ООН срещу Северна Корея на 30 април. 

По-рано този месец САЩ, Южна Корея и Япония стартираха нов мултинационален екип за наблюдение на прилагането на санкции срещу Северна Корея, ход, който Пхенян каза, че е "напълно незаконен".

Оказват ли натиск Русия и Китай за облекчаване на санкциите? 

Нови санкции на ООН срещу Северна Корея, вече една от най-тежко санкционираните страни, са много малко вероятни. Последният път, когато 15-членният Съвет за сигурност наложи нови санкции на КНДР, беше през декември 2017 г. Две години по-късно Китай и Русия представиха проекторезолюция, която облекчава санкциите в опит да бъдат насърчени преговорите между Вашингтон и Пхенян. Те обаче не подложиха проекторезолюцията на гласуване, защото дипломатите казаха, че тя има малка подкрепа. 

През ноември 2021 г. Китай и Русия възобновиха стремежа си към премахване на санкциите върху ключови севернокорейски промишлени отрасли "с намерението за подобряване на поминъка на цивилното население" в изолираната азиатска държава. Проектотекстът не е подложен на гласуване. 

Тогава САЩ предложиха засилване на санкциите на ООН срещу Северна Корея заради подновените изстрелвания на балистични ракети. Но Китай и Русия наложиха вето на изготвената от САЩ резолюция през май 2022 г. докато останалите 13 членове на съвета гласуваха "за".