В България има потенциален риск от епидемични взривове на заболявания като морбили, полиомиелит, хепатит и туберкулоза.

Бежанците от Украйна

Според него причината за това е ниският имунизационен обхват на ваксинация на бежанците от Украйна.

У нас имаме 100 000 украински бежанци, от тях 40 000 са деца, а голяма част от тях нямат поставени необходимите ваксини, каза лекарят. Той апелира към общопрактикуващите лекари да приемат максимален брой украински деца и да започнат поставянето на необходимите имунизации съобразно българския ваксинационен календар, за да могат да тръгнат на училище в началото на учебната година.

COVID-19

Доктор Баев прогнозира, че в края на септември ще има рязко увеличение на заболелите от коронавирус у нас. 

Заболеваемостта от COVID-19 се покачва много стръмно по кривата нагоре. Това означава, че се движим към пик на тази вълна, която се развива в момента. Особено рисково и очаквано от мен е да се случи около две седмици след 15 септември, когато децата тръгнат на училище или детски градини, и хората са се завърнали от почивките си, смята медикът.

Д-р Баев припомни, че ваксините са по-устойчивото средство за предпазване от заболяване или предпазване от по-тежкото протичане на заболяването. Той обяви, че през есента се очакват нови варианти на РНК ваксините - Модерна и Пфайзер. Те ще бъдат с малко по-разширен обхват и ще включват повече подвидове на Омикрон.

Според Баев въвеждането на маски в някои обществени места и другите временни противоепидемични мерки са необходими, заради ниското имунизационно покритие срещу болестта в страната. 

Докторът е категоричен, че е необходимо да се мисли предварително как гражданите да не стигат до болнично лечение. 

Той допълни, че сега е най-добрият момент за поставяне на ваксина, именно защото броят на заболелите е сравнително нисък и няма разразила се епидемия.