Сн.: Facebook
Скандалът в българския хор и училище „Гергана" в Ню Йорк, за който BG VOICE първи писа, завърши с формирането на нова група, към която се присъединиха близо 2/3 от децата от старото училище. Първата им репетиция беше на 16 септември. Скандалът набираше скорост в продължение на няколко месеца, но избухна с пълна сила на родителска среща в началото на септември. Според недоволните родители директорът на „Гергана" Нели Хаджийска е подала фалшиви документи при кандидатстването за финансиране от Министерството на образованието, а бордът на училището се самоназначил. От другата страна контрират, че става въпрос за засегнато родителско его на Зора Бояджиева, чието дете не било избрано да участва в театрално представление за края на учебната година.
„Обезличаването на родителската инициатива, заграбването на правото за взимане на решения, загърбването на години доброволен труд и утвърдени традиции достигнаха своята кулминация на последната родителска среща, състояла се на 8 септември 2012 г., когато самоизбралият се борд открито заяви, че „родителите нямат място в организацията", пише в обръщение на недоволните родители към българите в Ню Йорк, с което обясняват и създаването на новия хор „Млади български гласове".
Според тях в училище „Гергана" няма „форми на контрол, способни да предотвратят злоупотреби и еднолични решения, а нейното самоизбрало се ръководство ще продължи да парира всеки опит за промяна".
На първата среща на новия хор са се отзовали близо две трети от родителите и техните деца, научи BG VOICE. „Това, от което родителите са възмутени, е грозната приватизация на общото ни начинание от няколко човека - сегашния борд на „Гергана", каза Зора Бояджиева. Във Facebook страницата на новия хор пише, че групата ще се „ръководи от демократични принципи". Всеки родител ще има право на глас при избора на управителен борд, а неговите членове няма да получават заплати.
Новата организация обаче няма да бъде неделно училище и засега не е решено дали ще кандидатстват за финансиране по програмите на образователното министерство в България. „Ще използваме алтернативни форми на обучения по български език - чрез музика, пеене, чрез изкуството", обясни Зора Бояджиева. „Имаме прекрасно академично училище „Христо Ботев" в Ню Йорк, което от години има традиции и опит. Нашите деца ще ходят там."