12 страни ще имат допълнителни места в следващия Европейски парламент поради демографските промени в държавите от ЕС. Броят на членовете на ЕП се преразглежда преди всеки европейски избор. Лисабонският договор предвижда максимален брой от 751 членове на ЕП (включително председателя), като всяка държава има не по-малко от шест членове на ЕП и не повече от 96.

Германия, най-населената страна в ЕС, има 96 членове на ЕП.

Броят на местата намаля на 1 февруари 2020 г. от 751 на 705 поради напускането на британските членове на ЕП в резултат на Brexit. Изборите за Европейски парламент ще се проведат в 27-те държави от ЕС от 6 до 9 юни 2024 г. Те ще доведат до обновяване на ръководителите на европейските институции, включително Комисията и Европейския съвет. Евродепутатите се избират чрез всеобщи преки избори за срок от 5 години.

Увеличение с 15 места отразява "демографските промени в страните членки", се посочва в изявление на Съвета.

По две допълнителни места получават Франция (с което нейните евродепутати ще станат 81), Испания (с общо 61 евродепутати след промяната) и Нидерландия (31 евродепутати).

По едно допълнително място ще получат девет държави: Австрия (20 евродепутати), Дания (15), Белгия (22), Полша (53), Финландия (15), Словакия (15), Ирландия (14), Словения (9) и Латвия (9).

Европейският съвет, състоящ се от лидерите на 27-те страни членки, уверява, че това решение е "бюджетно неутрално", тоест не води до увеличаване на бюджета на Европейския съюз.