Тази година се навършват 10 години от смъртта на Пламен Горанов пред сградата на общината във Варна. През 2013 година мъжът участва в антиправителствените протести и протестите срещу управлението на тогавашния кмет на Варна Кирил Йорданов.
Пламен е познат сред участниците в протестите като един от най-активните поддръжнци на искането за оставка на кмета.
Самозапалването му доведе до оттеглянето на Кирил Йорданов, а след този краен акт на протест оставка подаде и първото правителство на Бойко Борисов. 36-годишният мъж се превърна в един от символите на февруарските протести през 2013 г., а случаят предизвика и вълна от самозапалвания в цялата страна.
На 20 февруари 2013 г. в 7.24 часа сутринта пред общината, където вече дни наред се провеждат протести, Пламен се появява с червена туба, пълна с бензин. Държи плакат с надпис: "Оставка на Киро и целия общински съвет до 17,00 ч на 20.2.2013 г.".
Той се изкачва по стълбите пред общината и се залива с горивото. Двама полицаи го доближават и го питат какво прави, а той заплашва, че ако се доближат, ще се запали. Пламен държи в ръцете си запалка.
Единият полицай се пресяга да вземе тубата и тогава Пламен се самозапалва. Двамата полицаи започват да го гасят с ръце и подръчни средства. След като потушават огъня той им казва, че не е имал намерение да се самоубива и че е планирал да отиде на почивка.
Въпреки усилията, които полагат медиците, на 3 март Пламен издъхва. Той има 80% изгаряния, които са несъвместими с живота.
До ден-днешен пред сградата на общината във Варна стои грамата от камъни, издигната и поддържана от варненци да напомня на управниците да не забравят кой ги е сложил там, кой им плаща заплатите, за чие добруване са се клели да работят.
Местните власти обаче отказват да положат паметна плоча в памет на Горанов.
“Трагичната смърт на Пламен Горанов, отбелязана с Ден на национален траур, беше тежък удар за гражданското общество в България. Но споменът за човека и за делото му е жив
Възпламеняването не е потушено и може да избухне отново във всеки един момент, а властите го знаят.
Да почетем човека Пламен Горанов, да си припомним Големите протести от 2013-та година и да не допускаме повече такива крайности – нито в управлението на града ни, нито в протестирането срещу него. Саможертвата (макар и неумишлена) определено не я заслужават”, се казва в призив на приятели, близки и всички, които участваха в протестите през 2013 година, с който беше почетена паметта на Пламен.