Наричат го Ел Хефе, той е на поне 12 години и когато пресича строго охраняваната граница между САЩ и Мексико, предизвиква празненства и от двете страни, предава Асошиейтед прес.
Ел Хефе (Шефът) е един от най-старите регистрирани ягуари по границата между двете страни и един от малкото, за които се знае, че са прекосили браздата, частично оградена със стена и друга инфраструктура за спиране на наркотрафиканти и мигранти. За ягуара се смята още, че е пътувал най-далеч, казват еколози от „Бордърландс Линкиджис Инишатив“ (Borderlands Linkages Initiative), организация на осем природозащитни групи от Мексико и САЩ.
Оценката на природозащитниците се основава на снимки, направени през годините. Ягуарите могат да бъдат разпознати по техните петна, които служат като вид уникален пръстов отпечатък.
Способността на екземпляра от вида северноамерикански ягуар да пресича границата предполага, че въпреки увеличените препятствия, все още има коридори, и ако те се държат отворени, „осъществимо е да се запази популацията на ягуарите в дългосрочен план“, казва Хуан Карлос Браво от мрежата „Уайлдлендс“ (Wildlands), една от групите в инициативата.
Но някои се опасяват за бъдещето на тези котки. Въпреки че правителството на Доналд Тръмп укрепи и разшири граничната стена с Мексико, администрацията на Байдън обяви планове за затваряне на четири празнини между Аризона и мексиканския щат Сонора - двата щата, през които преминават животните.
Природозащитниците не знаят колко ягуари има в западната част на планинската верига Сиера Мадре, но от 176-те, които са били идентифицирани в продължение на две десетилетия, е известно, че границата са преминали само още две животни освен Ел Хефе. В един случай природозащитниците не са сигурни дали ягуарът е преминал границата жив или мъртъв, тъй като е открита само кожата му.
Първата снимка на "Ел Хефе" е направена от ловец югоизточно от Тусон, Аризона, през 2011 г., казва Браво.
Ягуарът става известен в Аризона и деца от местно училище му дават името Ел Хефе. Камери със сензори за движение, инсталирани в транзитни зони, заснемат животното в Аризона отново през 2012 г. и през 2015 г.
Природозащитниците са изумени, когато потвърждават, че снимка, направена от друг член на коалицията, Профауна, миналият ноември в центъра на Сонора, също е на Ел Хефе. Откритието означава не само, че ягуарите все още могат да преминават границата, но и че други, регистрирани от експертите и чиито следи отдавна са изгубени, може да са все още живи, се казва в изявление на инициативата. Видът се смяташе за изчезнал към края на двадесети век заради избиването на ягуарите, насърчено от правителствена програма за защита на едрия рогат добитък.
Сега популациите на ягуари са съсредоточени по тихоокеанското крайбрежие на Мексико, югоизточно Мексико, Централна Америка и Централна Южна Америка.
Границата е основното предизвикателство за надеждите за повторно заселване на югозападните райони на САЩ с ягуари заради стените, пречещи на движението на тези животни, както и на американската антилопа, черната мечка и мексиканския вълк, добавя още Браво. Проблем са и светлинните кули и пътищата, използвани от гранична полиция, уточнява той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.