Джаред Кушнер

Зетят на американския президент Доналд Тръмп и негов съветник в Белия дом, Джаред Къшнър, не е споделил с екипа на „руското разследване" имейлите, разпространявани в екипа на Тръмп, които говорят за „задкулисни" комуникации с Русия по време на предизборната кампания, съобщиха американски сенатори. Те обясниха, че са разбрали за съществуването на тези документи от показания на други свидетели.

Чарлз Грасли и Даян Файнстийн, сенатори от комисията по правни въпроси към Сената, казаха, че в предадените от Къшнър книжа липсват „документи, за които се знае, че съществуват, но не са включени", и които са свързани с „руски" опити за тайно взаимодействие с него и покана за вечеря, без да навлизат в подробности. Двамата отбелязаха, че Къшнър е получил имейли, свързани с „Уикилийкс", и ги е препратил на лица от предизборния щаб на Тръмп. Именно „Уикилийкс" публикува през миналото лято имейли от щаба на демократическата партия, които станаха част от поводите за начало на разследванията за руска намеса във вота и за връзки между лица от щаба и Москва.

Не са предоставени и разпечатки от разговори, които според разследващите също са били проведени в хода на кампанията, казаха сенаторите в писмо до адвокат на Къшнър. Последният увери, че клиентът му оказва пълно съдействие на разследващите, но не коментира твърдението им, че той избягва да предаде всички документи, за да не засегне привилегията на Тръмп да не предава на Конгреса цялата информация, с която разполага. Комисията по правни въпроси води само едно от всички паралелни разследвания за предполагаема намеса в американските избори, редом с това на специалния прокурор Робърт Мюлър и на комисиите по разузнаване в Конгреса и Сената.

Къшнър е сред представителите на „вътрешния кръг" на Тръмп, които според сп. „Атлантик" са били в течение на комуникацията между „Уикилийкс" и най-големия син на президента, Доналд Тръмп-младши.

В писмото си сенаторите не дават подробности за „задкулисните" комуникации. Къшнър многократно е отхвърлял твърденията, че в седмиците след изборите е предложил да установи таен канал за връзка между екипа на Тръмп и Москва, който да е извън обхвата на американските институции и да може да се използва, преди милиардерът да влезе в Белия дом. Според някои публикации и високопоставени източници същото твърдение е било повторено от бившия руски посланик Сергей Кисляк, който се е срещал с него.

Според двамата сенатори до комисията по правни въпроси са достигнали и документи от комуникации със Сергей Милиън, който оглавява Руско-американската търговска камара. Милиън се смята (но отрича да има подобна роля) за един от източниците на информация в досието на Тръмп, съставено от бившия британски разузнавач Кристофър Стийл и разказващо за връзките на Тръмп с Русия. От друга страна, именно връзката на досието на Тръмп с Демократическата партия, финансирала (макар и без знанието на Стийл по неговите думи) изготвянето на досието, постави разследванията в Конгреса под въпрос.